Nxehen gjakrat mes Kinës dhe ShBA-së, vijojnë përplasjet për shkatërruesin e raketave

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24 Mars, 2023

Ministria e Mbrojtjes e Kinës njoftoi sot, për të dytën ditë radhazi, se kishte vënë nën vëzhgim shkatërruesin me raketa USS Milius dhe më pas e detyroi të largohej, duke e akuzuar atë për shkelje të ujërave territoriale kineze pranë ishujve Paracel.

“Ne kërkojmë me forcë që SHBA të ndalojë menjëherë këto veprime provokuese, përndryshe do të ketë pasoja të rënda të ngjarjeve të paparashikuara”, tha një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare të Kinës në një deklaratë për shtyp.

Marina amerikane, nga ana e saj, përsëriti se anija po ushtronte të drejtën e saj për “lirinë e lundrimit”.

“Pretendimet ilegale dhe gjithëpërfshirëse (kineze) në Detin e Kinës Jugore përbëjnë një kërcënim serioz për lirinë e deteve, duke përfshirë lirinë e lundrimit dhe fluturimit, për tregtinë e lirë dhe për lirinë e mundësive ekonomike për vendet bregdetare nga Deti i Kinës Jugore”, tha Flota e 7-të në një deklaratë me shkrim të marrë nga agjencia e lajmeve Reuters.

Forcat amerikane po operojnë çdo ditë në Detin e Kinës Jugore, shtoi marina amerikane. Kina pretendon për pjesën më të madhe të Detit të Kinës Jugore, madje edhe brenda Zonave Ekskluzive Ekonomike (ZEE) të shteteve të tjera, duke përfshirë veçanërisht Filipinet. Triliona mallra kalojnë çdo vit nëpër Detin e Kinës Jugore.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

erdogan

Erdogan betohet si president edhe për një mandat pesëvjeçar

ushtria-1

Sulm afër kufirit me Egjiptin, vriten tre ushtarë izraelitë, disa të plagosur

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Dy të vrarë dhe katër të plagosur nga bombardimet në Kharkiv të Ukrainës

erdogan

Sot Erdogan bën betimin si president i Turqisë

zelensky-1

Zelensky: Ukraina është gati të nisë kundërofensivën

Trenat_Indi

288 të vdekur, mbi 800 të lënduar nga përplasja e trenave në Indi

erdogan

Erdogan do të betohet për mandatin e tij të dytë si President më 3 qershor

rusia

Rusia thotë se dy fshatra të saj janë granatuar nga Ukraina

Meksike-780x470

Meksikë, zbulohen 45 thasë me mbetje trupash njerëzish

INFO

NA NDIQ