“Nxehet” debati për ndryshimet kushtetuese

Picture of ina-online
ina-online

10/08/2023

A thua vallë me përdorimin e përditshëm të retorikës acaruese ndërpartiake afrohen pozicionet e dy kampeve rreth procesit të ndryshimeve kushtetuese?

Edhe pse si pushteti ashtu edhe opozita bëjnë thirrje për unitet dhe konsensus në rrugën drejt BE-së, sulmet dhe akuzat e ndërsjella vazhdojnë dhe debatet deri tani nuk kanë dhënë fryte.

Sipas analistit Bojan Kordalov, megjithatë, zgjidhja është e mundur, përcjell Alsat.

“Proverba që thotë “para se të agojë, është më errët” në politikën ballkanike është më e përdorura, të paktën këtë e tregon përvoja, dhe pikërisht në momentet kur partitë politike përhapin retorikën më të tensionuar, do të thotë se janë ndoshta më afër zgjidhjes së problemit të caktuar”, u shpreh Bojan Kordalov – analist.

Kordallov thotë se zgjidhja është e mundur nëse ulen tryezën e njëjtë me vullnetin për të gjetur konsensus, veçanërisht për interesat strategjike të shtetit. Sipas tij, kjo është detyrë e politikanëve.

“Ne shumë shpesh e shohim se kur duhet zgjidhur një problem apo çështje e caktuar, topi u hidhet qytetarëve. Qytetarët nuk mund të marrin vendime të vështira politike. Prandaj votojnë ose nuk votojnë në zgjedhje, si mesazh. Kjo është arsyeja pse ata zgjedhin të preferuarin e tyre, duke pritur që ai të sjellë jetë më të mirë dhe të zgjidhë problemet”, tha Bojan Kordalov – analist.

Kordalov shton se ambienti do ta detyrojë popullatën të shpërngulet.

“Politikanët kanë mundësi ose të ulen realisht dhe të zgjidhin problemet, të bisedojnë, të mbështesin njëri-tjetrin, të kenë debate reale të fokusuara në nevojat e qytetarëve, ose të shohin se kush do të vijë në pushtet kur dhe thjesht të humbasë njerëzit që do të votojnë, por edhe njerëzit që do të mbeten në vendin tonë”, deklaroi Bojan Kordalov – analist.

Kordallov theksoi se shteti nuk do të ketë të ardhme nëse vazhdon debati aktual politik, sepse, siç vlerëson ai, partitë i drejtohen vetëm mbështetësve të tyre, ndërsa të tjerët i trajtojnë sikur të mos ekzistojnë, gjë që nuk çon në debat politik normal dhe gjetje të zgjidhjeve. /alsat.mk

TË FUNDIT
8 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
9 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë
10 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
10 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)
11 orë
Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

ME TE LEXUARA

8 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
20 orë
VLEN: BDI me xhepat plot, shet patriotizëm të rrejshëm, ja keqpërdorimet nga funksionarë dhe familjarë të kreut të BDI-së
15 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
18 orë
Disa vjedhje në Çarshinë e Shkupit, hajni kapet nga kamerat!
14 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
18 orë
Takim në Ministrinë e Shëndetësisë për zgjerim të Listës pozitive me medikamente inovative

LEXO MË SHUMË

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

IMG_4532

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

DASH departamenti amerikan

Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

aksident serbi

MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

INFO

NA NDIQ