Nxënësit e rrethojnë mësuesen në Zvicër dhe bërtasin “Allahu akber”

ina-online
ina-online

22/12/2023

Javën e kaluar është shkaktuar një incident irritues në sheshin e lojërave në shkollën fillore Bethlehemacker në Bernë. Në një letër drejtuar prindërve flitet për “sjellje të patolerueshme”

Një incident në sheshin e lojërave në shkollën fillore Bethlehemacker në Bernë ka shkaktuar debate të shumta. Më 13 dhjetor, disa nxënës të klasave të pesta dhe të gjashta rrethuan një mësuese dhe i bllokuan rrugën. Turma thirri Allahu Ekber. Kjo del nga një letër drejtuar prindërve që është në dispozicion të “Anzeiger Region Bern”, transmeton portali Shtegu.

Drejtori Sebastian Teuscher shpjegon në letrën e datës 14 dhjetor: “Situata na tronditi si shkollë. Sjellja e grupit është e patolerueshme”. Teuscher e përshkruan incidentin e ngacmimit si “shumë irritues”. Ai duhet të merret seriozisht.

Veprimi ka pasoja për të prekurit

Sipas informacioneve të “20 Minuten”, personeli i prekur është mësuese. Ngjarja duhet trajtuar. Prandaj shkolla tashmë ka marrë masa. Në të ardhmen, klasat me nxënësit e prekur do të duhet të shkojnë të pauzojnë veçmas – nën mbikëqyrjen e mësuesit të klasës. Diskutohen edhe masat disiplinore si qortimi.

Sipas Teuscher, nxënësit kanë kërkuar falje që atëherë. Megjithatë, kjo nuk mjafton. “Është ende herët për të korrigjuar, ne jemi ende në fazën e prekjes”, thotë ai.

Reagojnë prindërit

Shumë prindër të të përfshirëve tani e kanë kontaktuar atë. “Prindërit e atyre nxënësve që ishin veçanërisht në vijën e parë i morën seriozisht akuzat dhe nuk e vlerësuan aspak sjelljen e fëmijëve të tyre”, thotë Teuscher.

Andreas Heuer, kryetar i komisionit përgjegjës të shkollës, e bën të qartë: “Fëmijët kanë kaluar një kufi. Kjo nuk mund të tolerohet dhe duhet të ketë pasoja për fëmijët e përfshirë”.

Problemet në Bethlehemacker dhe në shkollat ​​e tjera në rrethin shkollor të Betlehemit nuk janë të një dimensioni që shkollat ​​nuk mund t’i kapërcejnë. Incidentet e dhunës, për shembull, janë jashtëzakonisht të rralla. Betlehemi definitivisht nuk mund të krahasohet me zonat problematike në Gjermani apo Francë./Shtegu.com

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

1

Oda kërçovare në Zvicër ndau mirënjohje për veprimtarë dhe personalitete të suksesshëm të diasporës

Screenshot_2024-03-03-13-23-31-627_com.facebook.katana-edit

I riu nga Kosova pushton skenën e American Idol me këngën ‘Oj Kosovë, oj nëna ime’

avio-bileta-pasaport

Pse duhet ta rezervoni fluturimin për në 5 të mëngjesit

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

Blinken

Blinken përmend vajzat shqiptare që kanë “pushtuar” Amerikën dhe restorantin e traditës shqiptare në Nju Jork

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

shqiponja-me-duar

“Krenarbëria” për herë të parë jepen çmime për krijimtarinë Arbëreshe (FOTO)

margarita magi camaj

Avokatja e parë shqiptare në Grammy 2024

INFO

NA NDIQ