Nxënësit kërkojnë anulimin e maturës shtetërore

Picture of INA
INA

02/06/2024

Matura shtetërore duhet të anulohet ndërsa në fakultete të rikthehen provimet pranuese. Kështu vlerësojnë një pjesë e maturantëve të cilët thonë se këto provime përveç se shkaktojnë stres për nxënësit ndikojnë dukshëm edhe në suksesin për t’u regjistruar në fakultet.

“Sinqerisht unë jam për provim në fakultet sepse jo të gjithë qëndrojnë mirë me gjuhët e huaja. Unë duhet të kaloj provimin anglisht, edhe të tjerët janë mes gjuhës angleze dhe matematikës. Ndoshta mua nuk më shkon mirë anglishtja e as matemtika por qëndroj mirë me shkencat natyrore, kimia dhe biologjia. Nëse mua nuk më shkon mirë anglishtja dhe matematika mund të bëj gabim në maturën shtetërore dhe nuk mund të regjistrohem në fakultet aty ku dëshiroj”, tha një maturante.

“Kishte qenë më mirë të kemi provim pranues në fakultete se sa të kemi provimin e maturës në shkollën e mesme. Kemi edhe lëndë të cilat nga nga dy vjet I kemi mësuar dhe është pak si e rëndë për ne sepse nuk mund ti mbajmë të gjitha gjërat mend dhe ti dimë. Të gjithë nuk jemi të suksesshëm në të gjitha lëndët, mendoj që është më mirë të ketë provim pranues në fakultet”, shtoi një maturante.

Disa nga maturantët ankohen se lëndë të caktuara në shkollat profesionale mësohen vetëm dy vjet ndërsa pyetjet në testin e maturës shtetërore përfshijnë materialin e katër viteve mësim.

“Unë nuk do e preferoja, sipas mendimit tim, mirëpo ne e kemiobligative dhe duhet ta kryejmë. Nëse unë tash regjistrohem në mjeksi unë provimin e maturës shtetërore do e kem gjuhë shqipe dhe gjuhë angleze, kjo nuk më duhet mua. Më efikase që nëpër fakultete të ketë provime sepse nxënësit janë të drejtuar në atë drejtim dhe kanë më shumë njohuri dhe më shumë motiv për të mësuar”, u shpreh një maturant.

Maturën shtetërore tashmë e kanë paraqitur rreth 15 mijë maturantë. Nga Qendra Shtetërore e Provimeve thonë se sipas llojit të arsimit, 6.341 maturantë janë nga gjimnazet, 8.230 nga arsimi profesional dhe 263 nga arsimi artistik./Alsat.mk

TË FUNDIT
5 orë
Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut
5 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
7 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
8 orë
Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat
8 orë
Shtrenjtohet buka

ME TE LEXUARA

7 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
17 orë
Shpërthen zjarr në një deponi në Shkup, digjen guma
13 orë
Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së së Izet Mexhitit
5 orë
Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës
17 orë
Ja si do të duket përbërja e re e Qeverisë
13 orë
Naser Hani, atdhetari nga Veleshta që i dha shumë shqiptarisë

LEXO MË SHUMË

bdi ali ahmeti kuvend

Sa nënkryetarë do ketë Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

FB_IMG_1718221732728

Mexhiti dhe Bilalli të ftuar nga kreu shtetëror në ditën e çlirimit të Kosovës

kombetarja

Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë

Mickoski

Mickoski paralajmëron 100 milionë euro ndihmë për komunat

buka

Shtrenjtohet buka

IMG_2933

Holandezin e kafshoi gjarpëri në Ohër, nuk kishte serum në spitalin e Ohrit, e shpëtuan në Dibër

IMG_2930

Apasievi kundër Arben Fetait për zëvendëskryeministër i Qeverisë

mickoski hristijan

Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet

shkolle klase

I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët

INFO

NA NDIQ