“NYPost”: Në dosjen kundër senatorit Bob Menendez përfshihet edhe një biznesmen shqiptar

ina-online
ina-online

01/12/2023

Senatori në betejë ligjore Bob Menendez po përballet me një stuhi të re problemesh ligjore dhe politike – ndarja nga super-avokati që e mbron atë kundër akuzave për ryshfet, duke u përballur me spekulimet se një nga bashkëpunëtorët më të afërt të të bashkë-akuzuarit të tij mund ta “tradhtojë” atë tek prokurorët federalë, teksa sondazhet e tij po bien.

Demokrati i Nju Xhersit u nda në heshtje nga avokati i tij i fuqishëm për një kohë të gjatë Abbe Lowell – i cili siguroi lirimin e tij nga akuzat e mëparshme për ryshfet – dhe në vend të tij nënshkroi me avokatin me bazë në Uashington, Robert Luskin, raporton “New York Post – The Post”, transmeton Klankosova.tv.

Ironikisht për një të paditur që luftonte akuzat se ai mori ryshfet në shufra ari, Luskin u pagua vetë dikur në shufra ari nga një klient tjetër – duke fituar pseudonimin “Gold Bar Bob” (Bobi Shufër Ari), i njëjtë me atë të senatorit.

Menendez, 69 vjeç, i cili ka qenë në arenën politike për gjysmë shekulli dhe anëtar i Senatit të ShBA-së që nga viti 2006, tani po përballet me shifra rekord të ulëta të sondazheve me 70 për qind të votuesve të Garden State që thonë se ai duhet të japë dorëheqjen.

Problemet e fundit të demokratit filluan në qershor 2022, kur agjentët federalë bastisën shtëpinë e tij në Englewood Cliffs, Nju Xhersi dhe gjetën shufra ari dhe qindra mijëra dollarë para të gatshme të futura në xhepat e xhaketave të Menendezit.

Menendez, gruaja e tij e dytë Nadine Arslanian dhe tre bashkëpunëtorë – njëri prej tyre ndërtuesi i quajtur Fred Daibes – u paditën në tetor me akuzat për ryshfet dhe komplot për të vepruar si agjentë të huaj për Egjiptin. Të pesë mohojnë të gjitha akuzat.

Tani “New York Post – The Post” mund të zbulojë se një nga ish-partnerët e biznesit të Daibes, i cili ishte gjithashtu një donator i Menendezit, ka bashkëpunuar me prokurorët e Manhattanit që nga shkurti 2022, katër muaj para bastisjes.

Gazmend Lita, një shqiptaro-amerikan arriti një marrëveshje pranimi të fajësisë atë muaj, duke rënë dakord të bashkëpunonte me prokurorët për hetime të pazbuluara, ndërkohë që u deklarua fajtor për një akuzë se ka qenë pjesë e një rrjeti të paligjshëm të bixhosit, sipas dokumenteve të gjykatës.

Në këmbim, ai mori 3 vjet lirim me kusht dhe pranoi të humbiste më shumë se 111,000 dollarë për krimet e tij, sipas të dhënave të gjykatës federale – krahasuar me dënimin 5-vjeçar me të cilin mund të përballej.

Por Lita – i cili dikur pozoi me Presidentin Joe Biden shumë kohë përpara kohës së tij në Shtëpinë e Bardhë – është i lidhur ngushtë me Daibes, i cili nga ana e tij akuzohet për ryshfet ndaj Menendez.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

Blinken

Blinken përmend vajzat shqiptare që kanë “pushtuar” Amerikën dhe restorantin e traditës shqiptare në Nju Jork

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

shqiponja-me-duar

“Krenarbëria” për herë të parë jepen çmime për krijimtarinë Arbëreshe (FOTO)

margarita magi camaj

Avokatja e parë shqiptare në Grammy 2024

Foto Ilustrim

Në Zvicër arrestohet një shtetas (45) i Maqedonisë së Veriut i dyshuar për terrorizëm

azilkerkues-1

Mbi 1,1 milionë kërkesa për azil në Evropë në 2023

kosovar suedi

Dy kosovarë bëhen heronj në Suedi, ia shpëtuan jetën një personi që ra në ujë

INFO

NA NDIQ