O’Brien: Struktura politike marrin para nga disa vende për të qenë kundër BE-së

ina-online
ina-online

01/12/2023

Ndihmës sekretari amerikan i shtetit, James O’Brien në intervistën për emisionin “360 shkallë” ka theksuar se në Maqedoninë e Veriut ka struktura të caktuara politike që janë kundër BE-së, por ka nga to që marrin edhe para nga vende të caktuara për të qenë kundër këtij procesi, përcjell INA.

“Ne mbështesim fuqimisht aspiratat e Maqedonisë së Veriut për BE – kjo është një aspiratë e qartë e shumicës. Keni të drejtë, disa struktura politike mendojnë ndryshe, disa mund të marrin para nga disa vende…Por unë mendoj se shumica dëshiron të jetë pjesë e Evropës dhe ne e mbështesim këtë”, tha Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, James O’Brien për “360 shkallë”.

Ai shtoi se ndryshimet kushtetuese janë një kompromis konkret që është pjesë e procesit të anëtarësimit në BE dhe tha se çdo vend apo rajon vjen nga vende ku ka pasur konflikte, por janë lënë mënjanë për të qenë bashkë në BE.

Ndihmës Sekretari i Shtetit i SHBA-së tha se kompromisi specifik para vendit është arritja e qëllimit – hyrja në BE.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

Talat Xhaferi

Xhaferi: Maqedonia e Veriut ndërton vlera evropiane të bashkëjetesës, multikulturalizmit dhe multietnicitetit

Arjanit Hoxha ziadin sela zejdi

Si do të shkojë ASH-ja e Selës në zgjedhje? Zejdi është për bllok të gjerë politik, Hoxha i sigurt për koalicion fitues

arber ademi

Ademi: Brenda javës i unifikojmë pagat e profesorëve

Baza ajrore Kucove

Baza e NATO-s në Kuçovë merr jehonë, Rama paralajmëron edhe bazën detare

INFO

NA NDIQ