OBSH: Situata në spitalin Al-Shifa në Gaza shumë e rëndë

INA
INA

13/11/2023

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus ka deklaruar se situata në spitalin Al-Shifa në Gaza është shumë e rëndë, transmeton Anadolu.

Nga llogaria e tij në median sociale, Ghebreyesus bëri një postim lidhur me spitalin Al-Shifa të shënjestruar nga ushtria izraelite.

Ai tha se OBSH-ja ka arritur të kalojë sërish në komunikim me punonjësit e saj shëndetësorë në spitalin Al-Shifa. “Situata në spitalin Al-Shifa (në Gaza) është shumë e rëndë. Ka rritje në përmasa katastrofike të vdekjeve të të sëmurëve. Fatkeqësisht spitali nuk mund të ofrojë më tashmë shërbim”, tha Ghebreyesus.

“Në spital janë përjetuar 3 ditë me mungesë të energjisë elektrike dhe ujit dhe me internet shumë të dobët”, tha Ghebreyesus i cili shtoi se kjo situatë ka ndikuar ndjeshëm në ofrimin e shërbimeve të kujdesit bazë.

Sipas tij, të shtënat dhe bombardimet e vazhdueshme që dëgjohen në rajon vazhdimisht përkeqësojnë edhe më shumë kushtet të cilat tashmë janë kritike.

Kreu i OBSH-së bëri thirrje për “armëpushim të menjëhershëm” duke nënvizuar se bota nuk mund të qëndrojë e heshtur që spitalet të cilat duhet të jenë zona të sigurta të shndërrohen në hapësira ku përjetohet vdekje, shkatërrim dhe dëshpërim.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bora gjermani dimri

Gjermania paralizohet nga reshjet e dëborës, pezullohen qindra fluturime. Në Bavari u regjistrua sasia rekord prej vitit 1933

policia-franceze-france

Sulm në Paris me thikë e çekan: Një person i vdekur, dy të plagosur

spitali - Gaza

Dita e 57 e LUFTËS! Më shumë se 15 mijë viktima në Gaza, Hamas “breshëri raketash” në Tel Aviv, Izraeli: Nuk ka armëpushim

gaza palestina izrael

IDF ka krijuar “mekanizmin e dekonfliktit” të Gazës me kërkesë të SHBA

erdogan-putin

Rivalitet mes Turqisë dhe Rusisë në Azinë Qendrore

gaza palestina izrael

Ushtria izraelite njofton se ka goditur 400 objektiva në Gaza në 24 orët e fundit

trump-6-1

“Nuk ka imunitet nga akuzat penale”, Gjykatësja rrëzon pretendimin e ish-Presidentit Trump

taliban

Më shumë se 400 persona u ndëshkuan me sheriat në Afganistan

bore aeroporte

Acari ‘pushton’ Europën, anulohen qindra udhëtime në këtë vend

INFO

NA NDIQ