Oda Ekonomike kërkon që të vazhdohet projekti për Korridoret

Picture of ina-online
ina-online

17/05/2024

Nga Oda Ekonomike i bëjnë thirrje qeverisë së re që mos ta prishin marrëveshjen me Konzorciumin “Bechtel&Enka” për ndërtimin e autostradave të Korridorit 8 dhe 10d. Kreu i Odës Branko Azeski tha se kontraktorët amerikano-turk janë anëtarët më të rinj të Odës ekonomike, të cilëve në pikun e aktiviteteve të punës iu nevojiten 4,000 mijë punëtorë. Sa i përket deklaratë së kandidatit për mandatar Mickoski, se do ta rishikojnë marrëveshjen me “Bechtel&Enka” Azeski nga Oda ekonomike i dërgon një mesazh.

“Unë shpresoj se do të vazhdon e njëjta sepse ajo është dhënë sipas rekomandimeve tona, për të vazhduar marrëveshjet në kontestet juridike me qeverinë e re. Nëse punohet për përmirësimin e interesit të biznesit ne e përkrahim atë projekt. Ne kërkojmë të mbetet ajo që është! Kryesisht ato tri dispozita që ne flasim, njëra prej të cilëve është vazhdimi i projektit me zbatim të projektit të autostradave”, tha Branko Azeski, Kryetar i Odës Ekonomike.

Një ditë më parë, kreu i VMRO DPMNE-së Hristijan Mickoski tha se sa i përket kontratës së nënshkruar me “Bechte&Enka” janë dy opsione: ose të prishet marrëveshja dhe të paguhen qindra miliona euro penalitete në Gjykatën e Arbitrazhit dhe duke mbetur pa autostradë, ose e dyta mundësi është që të rishikohet marrëveshja në modalitete për çdo detaj që kanë rënë në ujdi qeveria e kaluar me kompaninë.

Reagime të ashpra erdhën nga partia e BDI-së që ishte në pushtet kur u firmos kjo marrëveshje. Nga Koalicioni Fronti Evropianë thonë se asnjë qeveri e ardhshme nuk mund ta prish marrëveshjen me “Bechtel&Enka” për ndërtimin e austostradave të Korridorit 8 dhe 10d./Alsat.mk

TË FUNDIT
8 orë
Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh
9 orë
Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia
10 orë
Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën
10 orë
Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)
12 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

ME TE LEXUARA

22 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
16 orë
“Euro 2024”/ Scamacca do të drejtojë sulmin, ja si do luajë Italia ndaj Shqipërisë
22 orë
EURO 2024/ Shqipëri – Itali, si priten të rreshtohen skuadrat
16 orë
Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë
22 orë
Samiti i Paqes për Ukrainën, presidentja Siljanovska niset sot për në Zvicër
16 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
21 orë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes
16 orë
"Si shqiponjë në stadium", fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

LEXO MË SHUMË

bajrami

Bajrami: Është një ëndërr të luaj për Shqipërinë, Italia ekip i madh

bajrami gol

Kuqezinjtë munden me përmbysje nga Italia

bajrami

Italia në epërsi në pjesën e parë, Shqipëria e para tundi rrjetën

Goli i Bajramit ndaj Italisë, më i shpejti në histori të Evropianeve (VIDEO)

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

shqiperi itali

Ja kush do ta fitojë ndeshjen Itali-Shqipëri sipas sondazhit të UEFA-s

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

kombetarja shqiptare shqiperia

Nga Broja e Asllani te Ramadani e Abrashi – vlera e futbollistëve të Shqipërisë

INFO

NA NDIQ