OEMVP: Ikja e fuqisë punëtore, barrë kryesore për bizneset

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/01/2023

Maqedonia e Veriut vazhdon të mbetet ndër shtetet ku ikja e të rinjëve apo ajo që në terma ekonomik njihet si “ikja e trurit” është në nivel të lartë.

E nga kjo situatë më tepër po vuajnë kompanitë private. Drilon Iseni nga OEMVP sqaron se pa fuqi puntore, kompanitë as nuk mund të shtojnë investimet e tyre, e as të investojnë në zhvillimin e teknologjive të tyre.

Iseni vlerëson se kompanitë kanë bërë gjithçka që të mbajnë fuqinë punëtore këtu, por tani rradhën e ka politika.

“Që një punonjës apo një qytetarë të vazhdojë të jetojë apo të veprojë ka shumë kushte tjera që janë jashtë domenit të bizneseve. Ajo është cilësia e jetës në përgjithësi, shteti i së drejtës, cilësia e ajrit, cilësia e shërbimeve publike, adiministrata e kështu me rradhë. Prandaj, ne si biznese pjesën tonë e kemi bërë dhe vazhdojmë ta bëjmë. Anëtarët tanë në vazhdimsi janë duke i motivuar punonjësit e tyre, jo vetëm me pagë por edhe me trajnime të ndryshme dhe beneficione të tjera. Pjesën më të rëndësishme e ka politika” – tha Drilon Iseni, Drejtor Ekzekutiv në OEMVP

OEMVP vazhdoin të këmbëngulë në idenë e sjelljes së fuqisë punëtore nga jashtë, e cila përkohësisht sipas Odës do ta zgjidhë problemin e mungesës së punëtorëve, veçanërisht në sektorin e ndërtimtarisë dhe të prodhimit.

“Kërkesa e jonë ka qenë që Maqedonia të lehtësoj qasjen në tregun e punës, edhe për punonjës të jashtëm dhe këtu pse jo në situata kur kemi mundësi që të marrim punonjës edhe nga viset e rajonit për të mbyllur këtë zbrastirë që kemi në tregun e fuqisë puntore. E përshëndesim qasjen e qeverisë që ka nisur të mendojë në këtë drejtim, që të lehtësojë procedurat për marrjen e lejes së qëndrimit dhe të punës. Kështu që sado pak apo përkohësisht të amortizohet apo tpë mbyllet ky problem” – u shpreh Iseni.

Duke u nisur nga kjo Iseni është skeptik se edhe paralajmërimet e qeverisë për rritje të pagës minimale në 20 mijë denarë, nuk do të ndikojnë në uljen e trendit të migrimit.

TË FUNDIT
1 orë
Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re
6 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
9 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
10 orë
Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri
10 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Maqedoni, mbi 12 mijë qytetarë këtë fundjavë për pushime në Greqi
1 ditë
Kompania e deputetit të BDI-së me 35 milionë euro nga tenderët e fituar nga shteti (FOTO)
9 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
1 ditë
Vuçiq i dëshpëruar se pse Maqedonia votoi për Rezolutën për gjenocidin serb në Srebrenicë
1 ditë
LSDM gati për lider të ri, ja emrat e përfolur?
6 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
1 ditë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
1 ditë
Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në qeverinë e re

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

banka sportel

Inspektorati i Gjuhëve nga tani do të mbikëqyrë bankat nëse (nuk) e respektojnë gjuhën shqipe

vmro vlen negociata

VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

makine elektrike studentet

Krijohet makina e parë në Maqedoni – Studentët do të garojnë në garë botërore (VIDEO)

nano ruzin

Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë

INFO

NA NDIQ