OEMVP kundër Ligjit të Tatimit Solidar, është i dëmshëm për ekonominë

INA
INA

17 Gusht, 2023

Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore është shprehur kundër miratimit të Propozim Ligjit për Tatimin e Solidar, pasi vlerëson se nuk bazohet në parimet e drejtësisë, barazisë dhe proporcionalitetit, por i njëjti bën seleksionimin e kompanive dhe “dënon” të suksesshmit, të cilët jo domosdoshmërish kanë realizuar fitim shtesë si pasojë e krizës.

“Përskaj të gjitha komplikimeve të cilat ky ligj mund ti sjellë qoftë në plan afatshkurtër apo afatgjatë, ai shkurajon kompanitë të investojnë dhe të zhvillohen, sepse në rast të rritjes së të ardhurave dhe fitimit neto, do të duhet të paguajnë tatim shtesë, gjë e cila mund të stimulojë edhe më tej ekonominë joformale”, theksohet në reagimin e Odës. OEMVP është e prerë në qëndrimin se ligji nuk duhet të miratohet dhe u bën thirrje të gjitha institucioneve kompetente që të reflektojnë dhe të gjejnë mënyra alternative për zbutjen e pasojave të krizës. /alsat.mk

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

qumsht-qumesht

Nuk ka qumësht me aflatoksinë nëpër markete, reagon AUV në Maqedoninë e Veriut

Onkologija Onkologjia shkup

Miratohet përbërja e Komisionit Anketues në Kuvend për skandalin në onkologji

orhan murtezani

Murtezani: Pse Krenar Lloga dhe Aleanca vazhdojnë të qëndrojnë si dekor në Qeveri?

nxenesit idrizove shkolla

S’ka zgjidhje për nxënësit shqiptarë të Idrizovës, Stefkovski nuk lëshon pe

driton kuci jusuf zejneli

Rektori i UT-së, Jusuf Zejneli e priti në takim ambasadorin e RMV-së në Norvegji, Driton Kuçi – Shqip

vmro

VMRO-DPMNE: Në Maqedoni shitet qumësht ”kancerogjen”?!

fadil zendeli

Opozita shqiptare kërkon vend në KSHZ/Zendeli: Taravari blen kohë, tërheqë vëmendjen nga dështimet në qeverisje

derivate nafta dizeli benzin

Bie çmimi i benzinës në Maqedoni

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Do të prodhojmë rrymë elektrike dhe për rajonin

INFO

NA NDIQ