Ohër-Strugë, pronarët e hoteleve ankohen për fatura të larta të energjisë elektrike

Iliria News Agency
Iliria News Agency

25/01/2022

Disa hotele në rivierën Ohër-Strugë kanë marrë pothuajse 500% fatura më të larta të energjisë elektrike për muajin dhjetor në krahasim me atë të mëparshëm. Disa prej tyre furnizohen me energji elektrike në tregun e lirë. Shuma që ky pronar hoteli do të duhet ta paguajë tani është 8000 euro. Ndërsa, hoteli është bosh dhe nuk ka mysafirë, të ardhurat janë ulur në minimum.

Hotelierët gjithashtu druajnë nga fatura më të larta në muajt e ardhshëm.

“Nëse situata do vazhdojë siç është, partnerët e mi, por edhe unë, mendoj se do të futemi në një situatë, të kërkojmë ndonjë ndihmë ose ndonjë kredi, që të jemi likuid, sepse çdo rritje ka pasoja të tjera. Dëshironi ose jo, duhet t’i rrisim çmimet. Me rritjen e çmimeve do të kemi problem tjetër, do të mbetemi pa destinacione”, deklaroi Musa Rashid – pronar hoteli.

Shoqata e hotelerisë së Maqedonisë për Alsat thotë se çdo ditë pranojnë reagime nga hotelierët për faturat e larta të energjisë elektrike të cilat në shumë vende ishin nga 300% deri në 500% më të larta se ato të mëparshmet. Ata ende nuk kanë përgjigje për kërkesën e tyre për ndihmë shtetërore. Ndryshe, hotelet furnizohen me energji elektrike në tregun e hapur. Mesatarisht, në këtë periudhë çmimi i energjisë elektrike në bursë të hapur është 250 euro për megavat orë./Alsat.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1059

Reagimet nga SHBA, Franca, Britania dhe Egjipti

raketa

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

IMG_1058

Irani thotë se ka përfunduar me sulmin ndaj Izraelit, i kërkon SHBA-së të “qëndrojë larg”

bujar osmani

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, Osmani: Dje paralajmërova, t’i themi stop fushatës së zezë dhe luftës hibride

IMG_1055

Mexhiti në Kumanovë: Na duhen njerëz që punojnë, e jo që flasin dhe zhvasin

IMG_1054

Taravari: Fitorja jonë vjen për shkak të bashkimit, nuk ka alternativë tjetër përveç ndryshimit

2e2960a3-c8a2-44b9-b1e2-1a8b2b89134c

Kasami nga Kumanova: Ndryshimi po vjen! VLEN së shpejti do udhëheq Qeverinë dhe të gjitha komunat shqiptare

IMG_1049

Fronti Europian në Prespë/ Ahmeti: Fronti Europian dinë vetëm të fitojë

FB_IMG_1713028144302

Taravari takim në Kumanovë me Shpëtim Pollozhanin: Shumica e të burgosurve politikë në raste të montuara janë shqiptarë

INFO

NA NDIQ