OKB-ja ka akuzuar Izraelin për krime kundër njerëzimit

Picture of INA
INA

12/06/2024

Një hetim i OKB-së arriti në përfundimin se Izraeli kreu krime kundër njerëzimit gjatë luftës së Gazës, duke përfshirë atë të “shfarosjes”, ndërsa theksoi se grupet e armatosura izraelite dhe palestineze kryen krime lufte.

Raporti i komisionit të pavarur hetimor është hetimi i parë i thelluar i Kombeve të Bashkuara për ngjarjet e luftës që shpërtheu më 7 tetor. Ata zbuluan se Izraeli kishte kryer krime lufte, krime kundër njerëzimit dhe shkelje të ligjit ndërkombëtar humanitar dhe ligjit ndërkombëtar për të drejtat e njeriut.

Raporti vuri në dukje një “sulm të gjerë ose sistematik të drejtuar kundër popullatës civile të Gazës”.

“Komisioni zbuloi se janë kryer krime kundër njerëzimit të shfarosjes, vrasjeve, persekutimit me bazë gjinore që synonin burrat dhe djemtë palestinezë, zhvendosjen e detyruar dhe torturën dhe trajtimin çnjerëzor dhe mizor”, thuhet në raport.

TË FUNDIT
39 minuta
“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës
52 minuta
Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg
56 minuta
Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji
57 minuta
Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik
1 orë
Taravari: Deri në fund të vitit nuk do të ketë rritje të pagave në shëndetësi

ME TE LEXUARA

1 ditë
Moti edhe sot me temperatura deri 40 gradë
1 ditë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
1 orë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë
1 ditë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
24 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
1 orë
Taravari: Deri në fund të vitit nuk do të ketë rritje të pagave në shëndetësi
1 ditë
VLEN: BDI dhe satelitët e saj vazhdojnë të shpifin
24 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

LEXO MË SHUMË

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

sedat-750x430-1

Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji

cezme-uji

Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik

taravari-arbennn

Taravari: Deri në fund të vitit nuk do të ketë rritje të pagave në shëndetësi

arben taravari

Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë

tetova vera tetovare

Biblioteka Kombëtare e Kosovës vjen me Ekspozitë në kuadër të Verës Kulturore në Tetovë

lsdm-696x431 kuzevska

LSDM: Biletat e klasës biznes të Mickoskit dhe ministrave në SHBA kushtuan 20 mijë euro

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ