OKB-ja reagon ndaj njoftimit të Putinit: Pasojat mund të jenë katastrofike

Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/02/2023

Presidenti rus Vladimir Putin tha sot se do t’i japë fund pjesëmarrjes së Rusisë në marrëveshjen e re bërthamore “START” për kontrollin e armëve bërthamore.

“Një botë pa kontroll të armëve bërthamore është shumë më e rrezikshme, më e paqëndrueshme, me pasoja potencialisht katastrofike”, tha zëdhënësi i OKB-së Stefan Dizharik.

Sipas tij, duhet të bëhen të gjitha përpjekjet për të shmangur këtë rezultat, duke përfshirë kthimin e menjëhershëm të dialogut.

Qeveria britanike më herët i bëri thirrje Putinit të “heqë dorë nga vendimi i tij i nxituar”, ndërsa SHBA tha se ishte “thellësisht i gabuar dhe i papërgjegjshëm”. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

DASH departamenti amerikan

Korrupsioni i rëndë qeveritar dhe dhuna ndaj gazetarëve – raport i DASH për Maqedoninë e Veriut

zgjedhje maqedoni

Zgjedhjet presidenciale, të drejtë vote kanë 1.814.317 qytetarë

pompa-benzines-derivatet-naftes

Nga mesnata këto janë çmimet e derivateve të naftës

vjosa osmani okb grate e dhunuara

OKB-ja tentoi të bllokojë pjesëmarrjen e grave të mbijetuara gjatë luftës, Osmani refuzoi të merrte pjesë pa to

ARBEN

Taravari: Për ne miqësia me SHBA-të është e shenjtë, do të punojmë pareshtur me ta për një Maqedoni të integruar në BE dhe larg ndikimit rus

vucic un

Vuçiq dhe përfaqësuesi rus ankohen për të mbijetuarat e luftës që Osmani i mori në seancë

vjosa osmani okb un

Osmani në KS të OKB-së: Elhame Muqolli ishte vetëm 14-vjeçe kur forcat serbe vranë dhe dogjën 53 civilë

Kongresi Senati Amerikan SHBA

Në ankth për Ballkanin, SHBA-ja aspiron angazhim të shtuar

vucic kurti

Vuçiq ankohet në OKB: punët e Maqedonisë së Veriut s’i pengon Serbia, por Albin Kurti

INFO

NA NDIQ