OKB kërkon njohjen e Palestinës: Të shpallet menjëherë armëpushim në Gaza

Picture of INA
INA

03/06/2024

Kombet e Bashkuara kanë bërë thirrje që të gjitha vendet të njohin shtetin palestinez për të siguruar paqen në Lindjen e Mesme. Ekspertë të organizatës përfshirë, raportuesen për të drejtat e njeriut në Gaza, Francesca Albanese, përmes një deklaratë të përbashkët këmbëngulin se zgjidhja me dy shtete mbetet rruga e vetme për të zgjidhur situatën në Gaza e për t’i dhënë fund ciklit të dhunës.

“Njohja e shtetit palestinez është parakusht për paqen e qëndrueshme në Palestinë dhe në të gjithë Lindjen e Mesme, duke nisur me shpalljen e menjëhershme të një armëpushimi në Gaza dhe pa ndërhyrje të mëtejshme ushtarake në Rafah”, tha OKB.

Thirrja vjen pak kohë pasi tre vende europiane, Spanja, Norvegjia dhe Irlanda njohën zyrtarisht shtetin e Palestinës dhe presioni ndaj izraelit është shtuar.

Por megjithatë, gjatë javëve të fundit, ushtria izraelite i ka intensifikuar edhe më shumë sulmet në rripin e gazës duke mos kursyer as objektet ku strehohen mijëra palestinezë të zhvendosur nga banesat e tyre.

Sipas një raporti të publikuar nga Organizata e Kombeve të Bashkuara këtë të hënë ka rezultuar se 55% e objekteve në Gaza janë dëmtuar ose shkatërruar plotësisht që prej nisjes së luftës në tetor. Vlerësimi bazohet në pamjet satelitore të regjistruara në muajin maj, krahasuar me ato të së njëjtës periudhë vitin e kaluar. /vizionplus.tv

TË FUNDIT
3 orë
Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja
1 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
2 ditë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
4 ditë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!
6 ditë
REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

ME TE LEXUARA

3 orë
Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja
1 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

LEXO MË SHUMË

spanja

Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

haxh-meke

Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

Borell

REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

haxh-meke

Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

raketa-berthamore

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

Stoltenberg

Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

INFO

NA NDIQ