Ollumçev: Vaksinat mbrojnë për 3 ose 4 muaj

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2022

Pas pushimeve, ne parashikuam që shifrat do të rriteshin jashtëzakonisht. Për ditën e djeshme 45% e testeve janë pozitive, për këtë rajon pritet që këto 2 javë shifrat të jenë jashtëzakonisht të larta, thotë doktor Sasho Ollumçev për “Studio 10”.

“Virusi po qarkullon më së shumti tek të rinjtë, ka rritje të numrit të pacientëve dhe fëmijëve dhe mësuesve. Është rritur numri i ekzaminimeve te mjekët e familjes. Kërkesa për termat e testimit është rritur. Numri i të shtruarve në spital është në rënie, por prisni, nuk e dimë se si do të vazhdojë virusi. Tani do të ketë një rritje të lartë të pacientëve, nëse është Omicron nuk do të ketë presion në sistemin shëndetësor, por nëse kthehet lloji i virusit delta, presion do të rritet.

Ka përqindje shumë të vogël të vaksinuarve, nuk kemi as 20% të të vaksinuarve me dozë përforcuese. Për momentin si mjek do të duhet t’u shpjegojmë përsëri njerëzve që të jenë të durueshëm.

Vaksinat mbrojnë për rreth 3-4 muaj, kështu që ose duhet të rivaksinohemi ose të sëmuremi përsëri. Duhen 2 sekonda për t’u infektuar me llojin Omicron”, thotë Ollumçev.

TË FUNDIT
15 minuta
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
9 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
10 orë
“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit
10 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
12 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

ME TE LEXUARA

17 orë
RMV, shtetas të huaj kanë denoncuar dy policë pasi kanë kërkuar ryshfet, janë marrë masa disiplinore
9 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"
22 orë
Mesazh tjetër nga Greqia: Marrëveshja e Prespës nuk mund të rishikohet vetëm nga njëra palë
17 orë
Zjarrfikësit ankohen për paga të ulëta
15 minuta
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
22 orë
Një i vdekur dhe dy të lënduar nga aksidenti i rëndë në autostradën Shkup – Kumanovë

LEXO MË SHUMË

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

zejdi tubim

VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat

mijallkov

Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten

kuvendi-ri

A do të kemi ndryshime kushtetuese pas 6 muajve?

INFO

NA NDIQ