“Open Ballkan”, krimi dhe korrupsioni, ikja e shqiptarëve dhe takimi i liderëve

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/01/2023

Abdush Demiri

Historia u përsëritet atyre që e harrojnë atë.

Siç duket neve shqiptarëve të mbetur në trojet e tyre po na servohet nga udhëheqësit e qeverive ideja e integrimit brenda ballkanik me popuj tjerë kryesisht sllav ndërkohë që institucionet nuk kanë as vëmendjen më të vogël për integrimin kombëtar dhe integrimin në BE. Kjo ide e inicuar nga Vuçiç (ish ministër i pushtetit vrastar sërb) dhe Rama u përqafua edhe nga Ali Ahmeti dhe Artan Grubi si përfaqësues i tij në ekzekutiv.

Ndërkohë që po na flasin me shumë entuziazëm për integrime, çdo ditë plasin skandalet e krimit dhe korrupsionit të ndërlidhur me funksionar të lartë të qeverive përkatëse. Me qeverisjen e këtillë korruptive disavjeçare shkatërruan gjithçka që kishte vlerë dhe u’a bënë të pamundur jetesën shqiptarëve në trojet e tyre duke i detyruar që të kërkojnë jetë më të mirë në perëndim. Shqiptarët nuk kanë nevojë për takim liderësh vetëm sa për të bërë foto, pa agjendë dhe temë bisedimi ngase problemet me të cilët ballafaqohen i kanë të mëdha. Shqiptarët kanë nevojë që përfaqësuesit qeveritar të jenë të përgjegjshëm dhe të japin llogari për atë se çfarë është bërë dhe çfarë nuk është bërë.

Asgjë nga përdorimi i gjuhës shqipe dhe barazia ekonomike.

Në vitin 2017 si subjekt politik i ri në skenën politike Lëvizja BESA me shumë dëshirë dhe vullnet priti iniciativën e nënshkrimit të deklaratës së partive politike shqiptare dhe pahamendje e nënshkroi atë. Shumë pak nga ajo që morrën përgjegjësi u realizua, dhe nga kjo përspektivë kohore mund lirisht të konstatohet që e gjithë ajo ishte një skenar për të shpëtuar BDI dhe Ali Ahmetin. E njëta si duket po ndodhë edhe tani, për herë të dytë po bëhet përpjekje që të shpëtohet dhe amnistohet Ali Ahmeti dhe BDI.

Jo faleminderit, ne sjemi që t’i shërbejmë kësaj iniciative, ngase konsiderojmë se pikërisht BDI është fajtore për gjendjen e mjerueshme të shqiptarëve të Maqedonisë. Andaj Lëvizja BESA do të vazhdoj betejën e saj politike bashkë me popullin dhe diasporën për të eliminuar të keqen nga shqiptarët e Maqedonisë së Veriut.

https://www.facebook.com/100063584206956/posts/pfbid0FCCQ7g4w8SKEqTqu4b7rDcg5wRbcaZsPiVmUTJaNDxG49o7r8C1gsDeeMYNBptMyl/?mibextid=UUgoR4

TË FUNDIT
16 minuta
Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe
21 minuta
Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme
23 minuta
Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat
45 minuta
Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë
2 orë
Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

ME TE LEXUARA

1 ditë
Fronti Evropian ka ngritur padi në Gjykatën Administrative për vendimin e KSHZ-së për rivotimin në Zhelinë
2 orë
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
21 orë
Ndërroi jetë ish-luftëtari i UÇK-së, Vaid Sali (FOTO)
17 orë
VLEN: BDI të reformohet, e jo të bojkotojë
24 orë
Kacarkas i mbaron mandati, pasardhësi i saj do të bëhet i ditur në fund të kësaj jave
2 orë
Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re
20 orë
Kasami: Po finalizohet marrëveshja për ministrat dhe zv/ministrat

LEXO MË SHUMË

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

visar-ademiu-600x360

Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

izet mexhiti

Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

Moti_26-780x470-1

Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima

opozita shqiptare vlen len taravari gashi, kasami, mexhiti

Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë

taravari muharrem salihu

Arben Taravari: Ta mbështesim fuqishëm Muharrem Salihun për eurodeputet

INFO

NA NDIQ