OpenAI nuk pritet t’i ofrojë Microsoftit ulëse në bordin e ri të kompanisë

INA
INA

29/11/2023

OpenAI nuk pritet t’i ofrojë Microsoftit dhe investitorëve të tjerë, përfshirë Khosla Ventures dhe Thrive Capital vende në bordin e tij të ri, tha për Reuters, një person i njohur me këtë çështje.

Në disa ditë të trazuara javën e kaluar, OpenAI rrëzoi CEO-n dhe themeluesin e kompanisë, Sam Altman pa ndonjë shkak të detajuar duke shkaktuar shqetësim midis investitorëve dhe punonjësve. Altman u rikthye me premtim se do të krijohej një bord i ri, transmeton Telegrafi.

Dalja e Altman shkaktoi konfuzion për të ardhmen e startup-it në prag të lulëzimit të Inteligjencës Artificiale.

“Unë nuk e di se do të jetë zgjedhja e OpenAI për të lënë Microsoft jashtë bordit”, tha Thomas Hayes kryetari i fondit mbrojtës “Great Hill Capital”.
“Microsoft do të ketë diçka për të thënë në lidhje me të, duke pasur parasysh sasinë e parave që ata kanë investuar”, tha ai, duke shtuar se nuk do të ishte në interesin e Microsoft “të qëndrojë në mënyrë pasive”. /Telegrafi/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bitcoin

Vlera e Bitcoin shkon në mbi 65,000 dollarë – duke iu afruar nivelit më të lartë të të gjitha kohërave

190719_ROBOTET_12_8

Në një kompani suedeze, një chatbot bën punën e 700 njerëzve – në një muaj ai pati 2.3 milionë biseda

whatsapp-main-600x360

WhatsApp shfaq shenjat e para të funksionit për komunikim ndër-platformë

chat-gpt

Elon Musk padit krijuesin e ChatGPT OpenAI

nasa2

A do të jetë në gjendje NASA të sjellë mostrat e Marsit në Tokë?

sulmohet-bursa-kriptografike-coinmama-450-mije-perdorues-te-prekur_5c687ba63612e

SHBA, Britania dhe Bashkimi Europian godasin grupin famëkeq të krimit kibernetik

openAI

Mediat po paditin OpenAl dhe Microsoft

viber

Viber prezanton funksionin e ri

maserati

Modeli i ri nga Maserati do të dalë në shitje këtë verë

INFO

NA NDIQ