Operacioni ‘Fshesa’ te Barcelona: Gjashtë largime nga Xavi, në mesin e tyre edhe disa yje

INA
INA

10/01/2024

Trajneri i Barcelonës, Xavi Hernandez duket se ka nisur të ndërtojë vizionin e tij për skuadrën e ardhshme të sezonit, dhe raportohet se disa lojtarë të njohur do të jenë jashtë këtij projekti.

Sipas burimeve të ndryshme, Xavi po mendon të bëjë ndryshime të mëdha në skuadrën e tij, duke larguar lojtarë të cilët nuk janë në përputhje me strategjinë e lojës.

Mes emrave që po qarkullojnë janë Joao Felix, i cili edhe pse i preferuar nga presidenti, nuk ka bërë përshtypje të veçantë te Xavi. Ansu Fati, një talent i cili ka dalë nga akademia e klubit, mund të jetë pjesë e një marrëveshjeje të rëndësishme financiare në verë.

Ndërsa Sergino Dest po shkëlqen në një rol të ndryshëm nga ai i paracaktuar dhe mund të përfundojë në një kalim të përhershëm në një klub tjetër, Xavi është duke i dhënë prioritet Joao Cancelo për pozicionin e mbrojtësit. Me dëshirën për të sjellë një mesfushor mbrojtës më të profilizuar, nuk ka vend për Oriol Romeun në planet e Xavit, i cili sheh Martin Zubimendin si një objektiv të mundshëm.

Marcos Alonso dhe Clement Lenglet janë dy lojtarë të tjerë që mund të shohin fundin e rrugëtimit të tyre me klubin katalanas këtë verë. Alonso, i cili ka luftuar me formën dhe lëndimet, dhe Lenglet, i cili nuk duket se ka një të ardhme në Camp Nou, do të përballen me vendime të rëndësishme për karrierat e tyre.

Me planifikimet e mëdha në progres dhe një periudhë kalimtare që pritet në verë, Xavi dhe Barcelona janë duke u përgatitur për një ndryshim të madh të skuadrës për të rifituar dominimin në futbollin evropian dhe për të ndërtuar një ekip që përfaqëson filozofinë e tyre të lojës.

Fansat mund të presin një verë të ngjeshur me negocime dhe ndryshime të mëdha në skuadrën e tyre të dashur.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_9475

Shkëndija e “shkel” Vardarin, por si kaloi Shkupi dhe Struga

shaqiri-zvicra

Xherdan Shaqiri gjen golin e parë në sezonin e ri, por Chicago Fire pëson humbje

le brons

LeBron James, i pari që arrin shifrën prej 40 mijë pikëve në NBA

real

Real Madridi do të apelojë kartonin e kuq ndaj Bellinghamit

Pep Guardiola

“I jashtëzakonshëm” – Guardiola tregon lojtarin e Man United të cilin do të donte ta kishte në ekip

xherdan shaqiri

Shaqiri e nis për mrekulli sezonin e ri me Chicagon, momenti kur shënoi nga penalltia

seria-a

Yjet e Serie A që mund të largohen në verë shkaku i ofertave të mëdha

messi inter miami

Messi dhe Suarez dhurojnë spektakël me nga dy gola, Inter Miami me pesë yje përballë Orlandos

luis enrique enrike

Tjetër zëvendësim për Mbappe, Luis Enrique: Mësohuni!

INFO

NA NDIQ