Opozita e bashkuar shqiptare me gjithsej 7 deputetë, nuk do të votojë ndryshimet kushtetuese

Picture of INA
INA

02/10/2023

I ashtuquajturi front opozitar, respektivisht Lëvizja Besa, Lëvizja Demokratike dhe Alternativa, shprehën qëndrimin e qartë se nuk do të votojnë ndryshimet kushtetuese që përfshijnë futjen e bullgarëve dhe pakicave tjera etnike në Preambulën e Kushtetutës, e që paraqet kusht për hapjen e kapitujve në bisedimet për anëtarësim të vendit në BE, shkruan TV21. Deputetja e Alternativës, Safije Sadiki-Shaini thotë se përveç heqjes së “20-shit” nga Kushtetuta, që i referohet gjuhës shqipe, kërkojnë edhe pranimin e amendamenteve të tyre, për luftë kundër korrupsionit.

“Unë edhe më herët, gjithmonë, edhe para jush, edhe në foltoren e Kuvendit kam thënë se nëse “20%-shi” nuk është pjesë e ndryshimeve kushtetuese, nuk do t’i mbështesim ndryshimet kushtetuese”, tha mes tjerash Fadil Zendeli, deputet i Lëvizjes Besa.

“Njëjtë edhe ne, mendoj si grup parlamentar i Lëvizjes Demokratike, nga fillimi ky ka qenë qëndrimi ynë. Nga fillimi ne kemi pasur mbledhje ë përbashkët dhe të posaçme, kështu që deri në këtë moment, në të njëjtin qëndrim jemi edhe ne, në vazhdim do të shohim se si”, tha deputetja e LD-së, Merita Koxhaxhiku.

“Edhe ne si Alternativë jemi deklaruar që duhet fillimisht ta pranojnë amendamentin tonë kushtetues kundër korrupsionit dhe nëse nuk pranohet edhe ky amendament, nuk do t’i votojmë ndryshimet kushtetuese”, theksoi deputetja e Alternativës, Safije Sadiki-Shaini.

TË FUNDIT
5 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
7 orë
BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës
9 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
10 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve
12 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

ME TE LEXUARA

17 orë
Rohde i reagon ambasadorit Hill: Normalizimi mes Kosovës dhe Serbisë përfshin njohjen reciproke
13 orë
Gjithsej 36 ish-deputetë do të marrin apanazh në 12 muajt e ardhshëm
17 orë
Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen
13 orë
Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues
16 orë
BDI-ja nuk propozoi kandidat për nënkryetar të Kuvendit, Mitrevski, Milloshoski dhe Bendeska kaluan pragun e parë
13 orë
Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh
1 ditë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
16 orë
Në këtë kohë do të falet Bajrami i Kurbanit në Maqedoninë e Veriut
13 orë
Filloi sezoni turistik, policia shqiptare do jetë me orare shtesë

LEXO MË SHUMË

Maksim Dimitrievski

ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave

BDI selia

BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

fronti evropian vlen

Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)

ali ahmeti

Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve

IMG_2997

Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

kurban dashi

Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro

policia-shqiperi shqiptare

Filloi sezoni turistik, policia shqiptare do jetë me orare shtesë

mickoski hristijan

Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

Kuvendi Parlamenti

Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues

INFO

NA NDIQ