Opozita serbe kërkon anulimin e zgjedhjeve në Beograd, bën thirrje për protesta

ina-online
ina-online

18/12/2023

Opozita serbe akuzoi se më shumë se 40,000 njerëz pa vendbanim të ligjshëm u sollën sistematikisht në Beograd për të mbështetur listën e SNS së Aleksandar Vuçiqit, e cila, siç thonë ata, ndryshoi në mënyrë drastike vullnetin elektoral të qytetarëve të Beogradit.

Ata kërkuan anulimin e zgjedhjeve në Beograd dhe përsëritjen e votimit për bashkinë, ndërsa për sot paralajmëruan protestë në orën 18:00.

Koalicioni opozitar “Serbia kundër dhunës” njoftoi se Partia Progresive Serbe (SNS) – partia mëmë e Aleksandër Vuçiqit – fitoi 21 mijë vota më shumë se lista e tyre në zgjedhjet në Beograd. Opozita akuzoi se më shumë se 40,000 njerëz pa vendbanim të ligjshëm u sollën sistematikisht në Beograd për të mbështetur listën e SNS, e cila, siç thonë ata, ndryshoi në mënyrë drastike vullnetin elektoral të qytetarëve të Beogradit.

“Nuk ka asnjë fjalë që SNS fitoi në Beograd, pavarësisht vjedhjes së zgjedhjeve dhe sjelljes së njerëzve nga ana. Sipas informacioneve të bllokut opozitar, janë lëshuar 40.000 letërnjoftime për të ardhur të votojnë me qytetarë të Beogradit. “Njerëzit që nuk janë nga Beogradi u sollën për të votuar në Beograd”, theksoi mbrëmë Miroslav Aleksic, një nga liderët e koalicionit “Serbia kundër dhunës”.

Duke fajësuar për vjedhjen e testamentit zgjedhor, opozitarët nga “Serbia kundër dhunës” mbrëmë kërkuan anulimin e zgjedhjeve në Beograd dhe përsëritjen e votimit për bashkinë. Ata kërkuan edhe “pastrimin e listës së zgjedhësve” dhe paralajmëruan protestë.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shaip kamberi vucic

Shaip Kamberi takohet me Vuçiqin, zbardhen detaje nga diskutimet – ja çfarë kërkoi deputeti shqiptar

IMG_9304

Krstinovska: Propaganda kineze në Ballkan, Serbia mbështetet te Kina për ta bllokuar Kosovën

cccc-600x360

Përplasje Zagreb-Beograd, kryediplomti kroat: Serbia e obsesionuar me Kroacinë, Vuçiq histerik

termet

Tërmet në afërsi të Ulqinit

qendra kulturore zagreb

Hapja solemne e Qendës Kulturore Shqiptare në Zagreb

serbia rusia

Gazetarë nga Ballkani Perëndimor me lidhje me OJQ-në AJKF, e cila dha grante për promovimin e narrativave ruse. Kush është nga Maqedonia e Veriut?

Plazh greqi hanioti

Pushimet në Greqi sivjet shtrenjtohen për 20-30%

termet

Regjistrohen disa tërmete në Kroaci

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Raporti britanik: Rusia po rindërton kapacitete për të destabilizuar Evropën, përmendet edhe Kosova

INFO

NA NDIQ