Opozita shqiptare kërkon një anëtar në KSHZ, Zendeli: S’ka nevojë të lusim, të respektohet ligji

Picture of INA
INA

03/10/2023

Një përpjekje e opozitës shqiptare për të nxitur zgjedhjen e një anëtari të ri në Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve rezultoi e pasuksesshme në Kuvend. Deputeti i Lëvizjes Besa Fadil Zendeli kërkoi që kreu i Kuvendit Talat Xhaferi të marrë parasysh kërkesën e tyre dhe të shpallë të hapur procedurën për zgjedhjen e anëtarit të ri. Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve është me një anëtar më pak, pasi Krenar Lloga, mori rolin e ministrit nga shkurti i këtij viti. Opozita shqiptare vlerëson se tani ky post në KSHZ i takon asaj, pasi ASH-ja është tashmë në pushtet.

“Kjo nuk është çështje diskutimi ose pazari politik. Kjo është e paraparë me Kodin zgjedhor dhe unë dua të plotësohet një boshllëk që duhet ta bënte kryetari i Kuvendit. Ai duhet të kujdeset që vendet në institucionet që nuk janë plotësuar, të plotësohen. Mendoj se nuk e ka qasjen e njëjtë kur në institucione ose në komisione duhet të bëhen emërime nga partia e tij. Atëherë është shumë i shpejtë për propozimet që i bën por kur thotë diçka nga opozita, situata ndryshon. Duhet ta lusim, kurse unë mendoj se kjo çështje s’është për lutje”, deklaroi Fadil Zendeli, Lëvizja Besa.

Zendeli thotë se këtë kërkesë e ka bërë që në seancën paraprake, por nuk është marrë parasysh. Kreu i Kuvendit Talat Xhaferi thotë se kërkesat nuk janë materiale formale që shqyrtohen në seancë plenare.

“Një million herë u kam thënë, keni Rregullore, keni ligj, keni gjithçka. Kërkesa nuk është material që vendoset si pikë e rendit të ditës. Nëse e bëni këtë gabim ju si profesor i të drejtës administrative, çfarë të bëj me të tjerët? Duhet ta lexoni Rregulloren dhe të veproni në bazë të Rregullores, kurse në konferencë për media dilni secilën ditë, s’është problem”, tha Talat Xhaferi, kryetar i Kuvendit.

Sipas Kodit zgjedhor, në krye të KSHZ-së qëndron i përzgjedhur i opozitës, të cilës i takojnë edhe dy anëtarë të tjerë, kurse nga radhët e pushtetit zgjidhen katër anëtarë. Pas kalimit të Aleancës për Shqiptarët në pushtet, opozita aktuale shqiptare beson se tani i takon asaj pozita e një anëtari. /Alsat

TË FUNDIT
4 orë
ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave
7 orë
BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës
9 orë
Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)
9 orë
Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve
12 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
15 orë
Trençevska: Kur keni pushtet absolut nuk e dëgjoni zërin e popullit
12 orë
Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro
18 orë
Ky është parashikimi i motit për sot
15 orë
Prizren, babai në gjendje të dehur ther me thikë vajzën e tij 21 vjeçare
12 orë
Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE
18 orë
Tragjedi e rëndë në Maqedoninë e Veriut, një grua me thikë vret burrin dhe vjehrrin e saj
14 orë
Dënime me kusht për pjesëmarrësit në ngjarjet në M-NAV, Prokuroria e ka rikualifikuar lëndën kundër tyre

LEXO MË SHUMË

Maksim Dimitrievski

ZNAM e Dimitrievskit caktoi emrat e ministrave

BDI selia

BDI përshëndet dhe mirëpret Vendimin ekzekutiv të Presidentit Bajden për Marrëveshjen e Ohrit dhe të Prespës

fronti evropian vlen

Sondazhi i fundit i IPSOS: Koalicioni Vlen 7,8%, Fronti 6,9% (Foto)

ali ahmeti

Ahmeti: Të mos përsërisim gabimet e së kaluarës, ky shtet mund të qëndrojë vetëm në mirëkuptimin në mes shqiptarëve dhe maqedonasve

IMG_2997

Taravari: Maqedonia e Veriut nuk ka alternativë tjetër përveç anëtarësimit në BE

kurban dashi

Festa e Bajramit, çmimi për kurban nga 200 deri në 2 mijë euro

policia-shqiperi shqiptare

Filloi sezoni turistik, policia shqiptare do jetë me orare shtesë

mickoski hristijan

Paralajmërimi i Mickoskit – Ja nga cili shtet i BE-së, pritet të jetë huamarrja prej 1 miliard eurosh

Kuvendi Parlamenti

Kuvendi me tre nënkryetarë të rinj, Bendevska nuk u betua me emrin kushtetues

INFO

NA NDIQ