Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

Picture of ina-online
ina-online

10/06/2024

Në zgjedhjet evropiane në Hungari, sipas të dhënave të para të komisionit zgjedhor hungarez, partia qeverisëse Fidesz e kryeministrit Viktor Orbán fitoi me 43.5 për qind të votave.

Fitorja e saj ishte e pritshme, por krahasuar me parashikimet, ajo arriti pak më pak mbështetje sesa pritej dhe një rezultat më të keq se pesë vjet më parë, kur mori pak më shumë se 52 për qind të votave. Në vend të dytë është partia Respekt dhe Liri (TISZA) me 30.99 për qind të votave.

Sondazhet parashikuan rreth 27 përqind mbështetje për partinë TISZA përpara votimit të sotëm dhe rreth 50 përqind të votuesve hungarezë për partinë Fidesz të Orbanit.

Kështu, në përbërjen e re të Parlamentit Evropian, Fidesz do të ketë 11 vende në vend të 13 të mëparshmeve, ndërsa partia liberal-konservatore TISZA duhet të ketë 7 mandate. Partia është themeluar në vitin 2021 dhe ende nuk është e qartë se cilit grup politik do t’i bashkohet.(INA)

TË FUNDIT
2 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE
14 orë
Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja
2 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
2 ditë
Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite
5 ditë
Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

ME TE LEXUARA

2 ditë
Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?
14 orë
Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja
2 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE

LEXO MË SHUMË

Screenshot_20240625-214151~2

Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE

spanja

Sot votohet nisma e “Junts” katalunas për njohjen e Kosovës nga Spanja

biden-trump

Çfarë pritet prej debatit presidencial Biden-Trump?

haxh-meke

Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

Mark Rutte

Udhëton me biçikletë dhe i bie pianos, Mark Rutte Sekretari i ri i Përgjithshëm i NATO-s!

Borell

REL: Borrell rekomandon heqjen e masave të BE-së ndaj Kosovës

korona-virusi

​Një infeksion bakterial vdekjeprurës trondit Japoninë

haxh-meke

Temperatura ekstreme 50 gradë C, mbi 550 pelegrinë ndërrojnë jetë në Mekë

raketa-berthamore

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO, vendet e tjera dhe Rusia?

INFO

NA NDIQ