Organizata maqedone kërkon që ushtarët e Maqedonisë të mos shkojnë në Ukrainë kundër Rusisë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/01/2022

Shoqata për mbrojtjen e maqedonizmit, emrit maqedonas dhe ekzistencës mes kombeve, “Manifesti maqedonas” ka publikuar një letër përmes së cilës kundërshton dërgimin e mundshëm të trupave të ushtrisë së Maqedonisë në çfarëdo aksioni të NATO-s në Ukrainë.

“Manifesti Maqedonas” u bën thirrje siç thuhet “të gjithë maqedonasve të ndershëm dhe të palindur që t’i thonë JO NATO-s për përfshirjen e maqedonasve në një luftë të mundshme vëllavrasëse të maqedonasve me popullin rus.

“Aleanca e NATO-s me mendje perëndimore duhet të dijë se popujt rus dhe maqedonas kanë rrjedhë nga i njëjti burim gjuhësor dhe identitar në të kaluarën. Origjina e tyre është e përbashkët, e përbashkët me popujt e tjerë sllavë dhe është ngulitur si një vulë mbretërore në kujtesën maqedonase. Maqedonasit dhe rusët janë fidane të së njëjtës prejardhje familjare dhe për këtë arsye ata nuk mund të luftojnë kundër njëri-tjetrit”, thuhet në apelin e tyre, përcjell INA.

Pjesë e  Manifestit Maqedonas që kanë nënshkruar apelin janë klerikë, profesorë universitar, diplomatë si dhe emra tjerë: Eftim Kletnikov – poet, Agatangjel – Mitropoliti i Vardarit, Prof. Stojan Stojkov -kompozitor, Prof. Zapro Zaprov – dirigjent, Aldo Kliman – piktor, Prof. Dr. Cvetan Gavrovski – Profesor universitar, Prof. Dr. Sllobodan Prenzov – Profesor universitar, Prof. Dr Natasha Kotlar – historiane, Risto Nikovski – Ambasador, Fima Kletnikova – poete, Dardan Venetski – avokat, Sotir Kostov – avokat, Alexander Rusyakov – shkrimtar. (INA)

Prof. Dr. Nestor Oginar – Profesor Universitar

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ