Orhan Ibrahimi paralajmëron formimin e partisë se re: Shqiptarëve, do t’ua sjellim lirinë!

INA
INA

02/11/2023

Ish deputeti i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH), Orhan Ibrahimi, në një intervistë për gazetën LAJM, ka paralajmëruar formimin e një partie të re në skenën politike shqiptare në Maqedoninë e Veriut.

Ibrahimi, tha se bashkë me ish kolegët e tij deputetë të PDSH-së, Bekim Fazliun, Gazmend Aliun dhe Merale Feratin, po bëjnë përpjekje për formuar subjektin e ri politik i cili do të riaktivizojnë idenë për barazi, drejtësi dhe demokraci për shqiptarët.

“Ne jemi duke bërë përpjekje shumë serioze për ta riaktivizuar idenë e madhe të shqiptarëve për liri, barazi, drejtësi e demokraci sepse mendojmë që në këtë hapësirë ku sot gjendemi nuk ekziston një subjekt politik i cili vërtetë e ka brengë, e ka synim programor, përcaktimor lirinë e shqiptarëve. Dhe ky moment na bën të jemi shumë të ndërgjegjshëm. Jemi afër një vendimi për të themeluar një subjekt që do ta rinisë idenë që ne mendojmë se sot nuk ekziston në synimet e subjekteve politike shqiptare në Maqedoni”, tha Ibrahimi.
Ai nuk saktësoi se kur do të themelohet subjekti i ri ndërsa tha se nuk do të jetë aspak me rëndësi kush do ta drejtojë të njejtin. Në intervistën e tij për gazetën LAJM, ish-deputeti i PDSH-së, nuk përjashtoi mundësinë e bashkëpunimit me partitë tjera opozitare.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ora

Doganat e Maqedonisë parandalojnë kontrabandim të 84 orëve Casio dhe 7.560 copë bizhuteri

moti

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

kkk

Spitali Klinik i Tetovës pranon donacion mbi 1 milion euro nga kompania Ecolog (VIDEO)

pazar-treg-shkup-1

Masat anti-krizë, masa populiste për vota në zgjedhje

xhelo

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

INFO

NA NDIQ