Orhan Kurtishi nga Alternativa kërkon të dënohet polici nga Kumanova që publikoi hartën e Serbisë mbi Kosovën

ina-online
ina-online

25/09/2023

Orhan Kurtishi nga partia Alternativa ka reaguar pasi një pjesëtar i MPB-së nga Kumanova, në rrjetet sociale ka publikuar flamurin e Serbisë mbi territorin e Kosovës.

Kurtishi, këtë veprim e cilëson si mungesë të profesionalizimit por edhe si urrejtje ndaj shqiptarëve.

Për këtë veprim ai kërkon që policia të merr masa adekuate.

“Polici nga Kumanova, i cili mbrëmë në profilin e tij personal e publikoi flamurin e Serbisë mbi territorin e Kosovës ishte provokimi i radhës nga një pjesëtar i MPB-së. Kështu kuptohet qartazi mungesa e profesionalizmit të policisë, por edhe urrejtjes ndaj shqiptarëve, në përgjithësi.
Prandaj, kërkojmë nga Departamenti i Kontrollit të Brendshëm, Hetimeve Kriminale dhe Standardeve Profesionale që të reagojnë menjëherë dhe të shqiptojnë masë adekuate për këtë lloj provokimi.

Njëherit e dënojmë çdo lloj provokimi mbi baza nacionale dhe bëjmë thirrje për maturi e kujdes!”, ka shkruar Kurtishi nga Alternativa.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bdi

Kryesia qendrore ia delegon kompetencat, Ali Ahmeti do të vendos për koalicionet parazgjedhore

Arbnor-Maliqi-LD-1130x635-1

LD: Mos nënçmohen studentët

LEN lidhja evropiane per ndryshim

LEN kërkon nga pushteti përgjigje: A është i përfshirë Lupço Palevski edhe në organizimin e rastit të montuar “Monstra”?!

besa

Lulzime Ameti: Vendbanimet shqiptare pa autostrada, Qeveria prioritet kazinot

kufi-bllace

Vikendi i zgjatur, shkakton kolona kilometërshe në kufirin e “Bllacës”

Talat Xhaferi

Xhaferi: Festat kombëtare na tregojnë se duhet të ruhet trashigimia shpirtërore

Carshia-e-Shkupit

Maqedoni/Hoxhallarët para politikanëve, besim i ulët në institucionet e shtetit

grabitja

Arrestohet shkupjani që grabiti një barnatore në Shkup

LSDM SDSM

LSDM akuzon Mickoskin për fshehje të informacioneve në rastin e vrasjes së dyfishtë

INFO

NA NDIQ