Orhan Kurtishi: BDI-ja po i largon shqiptarët nga Librat Amë vetëm se janë aktivistë të Alternativësp

Picture of ina-online
ina-online

04/11/2023

Kryetari i Degës së Alternativës në Kumanovë, Orhan Kurtishi, ka reaguar ndaj largimit të shtatë të punësuarve nga Drejtoria e Librit Amë në qytetin e Kumanovës.

Sipas tij, arsyetimi i vetëm i BDI-së është se ata persona janë punësuar në kohën kur Alternativa ishte në pushtet dhe se drejtori i tanishëm po tenton që t’u hakmerret shqiptarëve duke i lënë rrugëve në këtë kohës të krizës së madhe ekonomike.

Në vijim po ua përcjellim reagimin e plotë të tij:

Është i paprecedentë informacioni se drejtori i BDI-së i Librave Amë nuk ua vazhdon kontratën shtatë shqiptarëve, vetëm se janë futur në punë në kohën e Alternativës.

BDI-ja duket e pamëshirshme për shqiptarët si dhe përdorë metodën e hakmarrjes për të zbrazur Maqedoninë e Veriut nga shqiptarët. Po si kryetar dege i Alternativës në Kumanovë e dënoj këtë akt, duke i bërë me dije opinionit se gjërat do të ndryshojnë për të mirë. Opinioni di të bëjë dallimin kur Alternativa ishte në pushtet dhe tani kur BDI-ja përmes shantazheve dhe përjashtimit prej pune mundohet të qëndrojë në pushtet.

Shantazhi dhe kërcënimi nuk mund që të na ndalojë në rrugën për ndryshim”, ka reaguar Orhan Kurtishi.(INA)

TË FUNDIT
10 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
15 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
15 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
15 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
15 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

ME TE LEXUARA

19 orë
“Ujësjellës dhe Kanalizim”: Përdoreni ujin për pije, jo për t’i “flladitur” oborret e rrugët!
19 orë
Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!
19 orë
Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!
17 orë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”
22 orë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
16 orë
Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1721587620945

Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

Kim Mehmeti

Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

INFO

NA NDIQ