Origjina e Covid-19, OBSH thirrje Kinës: Publikoni të dhënat nga hulumtimi në tregun kafshëve në Wuhan

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/03/2023

Organizata Botërore e Shëndetësisë i ka bërë thirrje Kinës të publikojë të dhënat e fundit në lidhje me origjinën e Covid-19.

Thirrjet vijnë pas një hulumtimi në tregun e qenieve të gjalla në Wuhan, ku shkencëtarë pretendojnë se origjina e pandemisë është ‘qeni rakun’.

Të dhënat sugjeruan që qentë rakun ishin të pranishëm në treg dhe mund të ishin infektuar gjithashtu nga koronavirusi, duke siguruar një të dhënë të re në zinxhirin e transmetimit që përfundimisht arriti te njerëzit.

Zyrtarët e OBSH-së e diskutuan çështjen me kolegët kinezë, të cilët shpjeguan se të dhënat e reja synonin të përdornin për të përditësuar një studim që nga viti 2022.

Zyrtarët e OBSH-së thonë se një informacion i tillë, megjithëse nuk është përfundimtar, përfaqëson një drejtim të ri në hetimin e origjinës së COVID dhe duhet të ishte ndarë menjëherë.

“Këto të dhëna nuk japin një përgjigje përfundimtare për pyetjen se si filloi pandemia, por çdo pjesë e të dhënave është e rëndësishme për të na afruar më pranë kësaj përgjigje,” tha të premten Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“Ne vazhdojmë t’i bëjmë thirrje Kinës që të jetë transparente në ndarjen e të dhënave dhe të kryejë hetimet e nevojshme dhe të ndajë rezultatet”, tha ai më tej.(INA)

TË FUNDIT
2 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
3 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë
6 orë
Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri
7 orë
Nga mesnata çmime të reja të naftës në Maqedoninë e Veriut
9 orë
Ish-snajperi ushtarak që mban rekordin botëror lëshoi ​​një teori shqetësuese: Sapo pashë foton, e dija

ME TE LEXUARA

9 orë
Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën
2 ditë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet
22 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
9 orë
Ish-snajperi ushtarak që mban rekordin botëror lëshoi ​​një teori shqetësuese: Sapo pashë foton, e dija
1 ditë
Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë
20 orë
Spanja kampione e Evropës
7 orë
Nga mesnata çmime të reja të naftës në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

LEXO MË SHUMË

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

dasma krisma

Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata çmime të reja të naftës në Maqedoninë e Veriut

Dallas Alexander

Ish-snajperi ushtarak që mban rekordin botëror lëshoi ​​një teori shqetësuese: Sapo pashë foton, e dija

gjermani-kufi

Lojërat olimpike/ Gjermania vendos kontrolle të përkohshme në kufi me Francën

ksamil sarande

Jugu i Shqipërisë shtrenjtohet si kurrë më parë, akomodimi shkon deri në 600 euro në natë

vjosa osmani

Osmani, mërgimtarëve: Jeni zemra dhe shpirti i Kosovës (VIDEO)

bota-rrezik globi toka

Aktualisht 8 miliardë njerëz popullojnë globin, ja në çfarë viti pritet të nisë rënia e popullsisë

INFO

NA NDIQ