Osmani: Afati real për ndryshimet kushtetuese është fundi i mandatit të këtij Parlamenti

ina-online
ina-online

8 Gusht, 2023

Sipas ministrit të Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, afati real për votimin e ndryshimeve kushtetuese është dita e fundit e mandatit të përbërjes aktuale parlamentare, pra para afatit të  zgjedhjeve të rregullta që do të mbahen  në verën e 2024.

“Jam optimist se do të ndodhë votimi. Sigurisht që synimi ynë fillestar është deri në nëntor, sepse atëherë ka një kalendar administrativ për  skriningun, por afati real është dita e fundit, pra nga fundi i mandatit të kësaj përbërje parlamentare, deri në zgjedhjet e ardhshme. Dhe deri në ditën e fundit do të punojmë për të ofruar mbështetje, duke qenë se nuk ka argumente kundër. Mendoj se e fituam betejën e parë”,  deklaroi Osmani në një intervistë për televizionin Sitel.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

adnan-neziri

Neziri: VMRO-ja ka mbështetur ligjin për Amnisti në takimin me ministrin Lloga

rama kurti

‘KFOR të marrë nën kontroll veriun’/ Kurti i përgjigjet Ramës

kovacevski talat xhaferi kuvend

Kovaçevski: Nuk do të ketë amnisti për të dënuarit e rastit “Monstra”

burgu-idrizove

Ligji për amnisti në Maqedoni, pritet lirimi i 286 të burgosurëve

Canak

Çanak tronditë Serbinë: Grupet kriminale u mbështetën nga qeveria e Serbisë

IMG_5599

Gjuhë e urrejtjes nëpër media gjatë informimit për ndryshimet kushtetuese

krenar lloga

Nuk pajtohet me ndryshimet e Kodit Penal/ Lloga tregon përse nuk i nënshkroi ndryshimet ligjore

Krenar lloga

Lloga për Ligjin për amnisti: Pres mbështetje dhe përveç albumit me fotografi nga vizita ime, do të blej edhe pasqyrë, për secilin deputet që të shikohet në pasqyrë para se të votojë për këtë ligj

bekim sali

Bekim Sali shpalos dokumentin ku shihet se deputetët e Alternativës nuk kanë votuar për propozimin për ndryshimet në Kodin Penal!

INFO

NA NDIQ