Osmani: Anëtarësimi në BE është mënyra e vetme për të parandaluar largimin e të rinjve

INA
INA

17/11/2023

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, mori pjesë sot në Forumin Ulpiana në Prishtinë, në panelin e titulluar “Migrimi përmes angazhimit të diasporës: një dimension i ri për bashkëpunimin diplomatik dhe zhvillimor”.

Osmani theksoi se “e vetmja mënyrë për të parandaluar largimin e të rinjve është zvogëlimi i hendekut në kushtet ekonomike dhe sociale në Maqedoninë e Veriut në krahasim me vendet perëndimore, gjë që mund të sigurohet përmes anëtarësimit në BE”, duke theksuar faktin se vende si Spanja dhe Portugalia para anëtarësimit në BE, ata kishin një dalje dukshëm më të madhe të fuqisë punëtore dhe të të rinjve.

Trendi në këto dy vende ka ndryshuar me anëtarësimin në Union, theksoi ai.

Osmani iu referua edhe projekteve të Ministrisë së Punëve të Jashtme në interes të diasporës. Ai veçoi projektin MKarta, i cili në thelb “krijon një rrjet të vlefshëm individësh që janë më të mirët në profesionet e tyre dhe që në këtë mënyrë lanë gjurmë në mjedisin e ri në të cilin janë integruar me sukses dhe shërbejnë si një urë shtesë bashkëpunimi midis diaspora dhe Maqedonia e Veriut”.

Osmani informoi se në regjistrimin e fundit, Maqedonia e Veriut për herë të parë ka mundësuar regjistrimin e diasporës, por të dhënat për vendndodhjen e saj nuk mund të përdoren për të krijuar politika afatgjata.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Halil Snopce

Kuvendi i ASH-së ende nuk ka caktuar mbledhje/ Snopçe: Mund të ketë dallime, por do të jemi të unifikuar

ministria financave e maqedonise

Vendimi për pagat shkakton revoltë tek të punësuarit në Ministrinë e Financave

LSDM SDSM

LSDM fton partitë për krijimin e Frontit Europian

stevo pendarovski

Pendarovski për ndryshimet kushtetuese: Do të presim qeverinë e ardhshme

ndotja shkup

Qyteti i Shkupit: Qytetet më të ndotura në Maqedoni janë Strumica dhe Tetova

policia-714x420

Një shofer ka goditur një grua në Shkup dhe ka ikur nga vendi i ngjarjes

Angela Ageler

“Lista e Zezë” Amerikane do zgjerohet me emra tjerë, paralajmëron ambasadorja Ageler

auto_korrupsion1511207587

Kush janë më të korruptuarit në Maqedoninë e Veriut?!

stevo pendarovski

Pendarovski është keqkuptuar: Nuk ka thënë se nuk do të rikandidohet

INFO

NA NDIQ