Osmani: BDI do ta ketë kryeministrin në 100 ditët e Qeverisë, si parti jemi në një pozicion më komod para zgjedhjeve

Picture of ina-online
ina-online

19/11/2023

“Në 100 ditët e fundit do të ketë kryeministër të propozuar nga BDI, si pjesë e marrëveshjes për të cilën nuk ka vend për negociata”, tha nënkryetari i BDI-së, Bujar Osmani.

Sipas tij, me LSDM-në është biseduar për datën e zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare, nëse ato do të mbahen së bashku apo të ndara. Ai nënvizoi se nuk ka vend për të negociuar nëse do të ketë kryeministër të propozuar nga BDI në 100 ditët e fundit të qeverisjes, pasi që sipas tij, kjo është përcaktuar me marrëveshjen mes partnerëve të koalicionit.

“Në 100 ditët e fundit do të ketë kryeministër të propozuar nga BDI. Kjo është pjesë e kontratës dhe nuk ka vend për negociata. Nuk kemi arritur në atë fazë që të diskutojmë se si do të jenë zgjedhjet, me çfarë koalicionesh e kështu me radhë dhe me cilët kandidatë. Tani jemi në fazën e përcaktimit të datës së zgjedhjeve dhe nëse ato do të mbahen së bashku apo të ndara. Takimet e fundit që janë bërë me LSDM-në kanë qenë ekskluzivisht për këtë temë”, theksoi Osmani, gjatë promovimit të pullës përkatëse postare me rastin e Këshillit të ardhshëm Ministror të OSBE-së në Shkup.

Ai ka theksuar se BDI është në “pozitën më komode” para zgjedhjeve, dhe ua lë të tjerëve të vendosin si do të veprohet lidhur me këto zgjedhje.

“Ne do të mbështesim çdo zgjidhje – qofshin zgjedhje të ndara apo të përbashkëta. Ne i kemi thënë argumentet pse do të ishte më mirë të ishim bashkë, por të tjerët le të vendosin sepse, mund të jetë jomodeste, por BDI tani është në pozitën më komode sepse në këtë mandat ka realizuar pjesën më të madhe të premtimeve. Zgjedhjet dhe të gjitha sondazhet e brendshme tregojnë se BDI është fituese e padyshimtë e zgjedhjeve të ardhshme”, tha Osmani.(INA)

TË FUNDIT
27 minuta
Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë
29 minuta
Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit
30 minuta
Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh
43 minuta
Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN
1 orë
BDI në “lucidum intervallum”

ME TE LEXUARA

1 ditë
Moti edhe sot me temperatura deri 40 gradë
4 orë
Çavkov del nga burgu
1 ditë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
6 orë
Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë
1 ditë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
1 orë
BDI në “lucidum intervallum”
1 ditë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
6 orë
Taravari: Deri në fund të vitit nuk do të ketë rritje të pagave në shëndetësi

LEXO MË SHUMË

MPB-policia-maqedonise

Në Shkup është gjetur i vdekur një shtetas i Kroacisë

naim bajrami

Bajrami: Ndryshimi solli lirinë për dhunuesit e 27 prillit

cavkov te denuarit 27 prilli

Pesë të dënuarit për ngjarjet e 27 prillit sot janë liruar me pushim prej 30 ditësh

vlen komisioni

Themelohet organ i përbashkët i koalicionit VLEN

naser-pajaziti

BDI në “lucidum intervallum”

cavkov te denuarit 27 prilli

Çavkov del nga burgu

venko filipce

Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

INFO

NA NDIQ