Osmani: Do t’i intensifikojë komunikimet për kthimin e misionit të OSBE-së në Ukrainë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

17/01/2023

Kryesuesi i OSBE-së, Bujar Osmani, në kuadër të vizitës së tij në Ukrainë, është takuar me Kryetarin e Parlamentit të Ukrainës, Ruslan Stefançuk, njoftojnë nga MPJ.

Gjatë takimit, theksojnë nga atje, Osmani rikonfirmoi qëndrimin se Rusia me agresionin e saj ushtarak kundër Ukrainës, shkel Kartën e OKB-së, parimet themelore të së drejtës ndërkombëtare dhe të drejtat e njeriut dhe se Maqedonia e Veriut do ta mbajë këtë qëndrim si vend kryesues i OSBE-së.

“Kemi marrë kryesimin e OSBE-së gjatë krizës më të vështirë të sigurisë dhe gjeopolitike që nga Lufta e Dytë Botërore. Megjithatë, ne do të përkushtohemi në gjetjen e zgjidhjeve diplomatike, sado e komplikuar të jetë situata në terren”, tha Osmani, duke shtuar se si Kryesues i OSBE-së, ai do t’i intensifikojë komunikimet me të gjitha autoritetet ukrainase për mundësinë e kthimit të misionit të OSBE-së në Ukrainë./Telegrafi/

TË FUNDIT
11 minuta
Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe
13 minuta
Policia arreston në Leposaviq bashkëpunëtorin e ngushtë të Vulinit, ja për çfarë dyshohet
17 minuta
Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme
18 minuta
Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat
40 minuta
Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima
15 orë
VMRO-DPMNE: Kacarska ka lënë një faqe të zezë në historinë e Gjykatën Kushtetuese
22 orë
Memeti do të tërhiqet nga Këshilli i Prokurorëve, lajmërohet se nuk do shkoj në mbledhje
2 orë
Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re
19 orë
Ahmeti: Nuk ka arsye për të shkarkuar Artan Grubin, Fatmir Besimin e Nazim Bushin nga postet partiake
1 ditë
Kroacia mund ta marrë përsipër ngritjen e padisë kundër Serbisë për gjenocid në Kosovë?
13 orë
Qeveria e re do të shtohet me ministri të reja
21 orë
Kasami: Fronti Evropian të luaj rol konstruktiv në opozitë

LEXO MË SHUMË

Bisera Kostadinovska Stojçevska

Deputetja e LSDM-së dorëzon ankesë kundër Afrim Gashit: Betimin e lexoi fillimisht në gjuhën shqipe

vulin

Policia arreston në Leposaviq bashkëpunëtorin e ngushtë të Vulinit, ja për çfarë dyshohet

visar-ademiu-600x360

Visar Ademi: Mickoskin nuk e shoh si kozmopolit, shqiptarët nuk i përfshiu te financat, mbrojtja dhe punët e jashtme

dejvid daviv gir geer

Gir: Jemi të gatshëm të punojmë me qeverinë e re dhe me të gjithë ata që mbështesin reformat

gjykata administrative

Gjykata Administrative nuk pranoi padinë e Frontit Evropian për rivotim në Llërcë

posta-780x439-1

Agjencia e postave do ta prezantojë gjendjen e tregut postar në RMV

izet mexhiti

Mexhiti: Nga 18 deputetë të Frontit, 3-4 deputetë me një këmbë janë pjesë e shumicës së re

Moti_26-780x470-1

Paradite mot me diell, pasdite shi i rrëmbyeshëm lokal dhe bubullima

opozita shqiptare vlen len taravari gashi, kasami, mexhiti

Mexhiti: Unë dhe Taravari besoj që do të jemi në ekzekutiv, liderët kësaj radhe nuk do të rrijnë në Reçicë

INFO

NA NDIQ