Osmani: Dobësitë e konstatuara në Raport, rezultat i bllokadave të opozitës

INA
INA

08/11/2023

Ministri i Jashtëm, Bujar Osmani i pyetur rreth vërejtjeve në raportin e Komisionit Evropian sa i përket luftës kundër krimit dhe korrupsionit, fajin e adresoi tek opozita.

“Sipas asaj që unë kam lexuar, në thelb të dobësive që i konstaton Komisioni është polarizimi politik dhe bllokimi i Kuvendit, si vend ku miratohen zgjidhje ligjore dhe reformuese. Me rëndësi është shkaku… a shkaku është polarizimi politik, gjegjësisht tentimi që interesat partiake të vihen mbi ato shtetërore. Këtu vjen në pah ajo shprehja “dua të fitoj gjithçka, madje edhe në dëm të interesave shtetërore”. Kjo është para. E dyta, është ironi që të thirreni në luftën kundër korrupsionit, ndërsa nga ana tjetër të bllokoni hapjen e kapitujve 23 dhe 24, të cilët në thelb janë lufta kundër korrupsionit”, tha Osmani duke shtuar se “politikanët të cilët thonë se duam të luftojmë korrupsionin, ndërsa nga ana tjetër e bllokojnë hapjen e kapitujve 23 dhe 24, janë kontradiktorë”. /Alsatmk

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pacolli pasuria

Behgjet Pacolli konfirmon vrasjen e gruas së këshilltarit të tij, ja si reagon (FOTO)

blinken cameron shkup

Lavrov ateroi në Shkup, por përpos Blinkenit u larguan edhe Borell dhe Kameron

lavrov bujar osmani

24info: Lavrov kundër Kosovës së pavarur, Osmani u grind me të gjithë për ta sjellë në Shkup

jeton abdullahu flamuri

Flet tetovari që ngriti flamurin kombëtar pranë kishës në Kodrën e Diellit

flamur gashi

Flamur GASHI, do të jetë Drejtor Menaxhues i Televizionit “A2 CNN” në Kosovë!

blinken lavrov

Blinken dhe Lavrov nuk u përpoqën në Shkup, sekretari amerikan u largua për Izrael pa mbërritur kryediplomati rus

Kovacevski

Kovaçevski: Qytetarët nuk e duan izolimin, ashtu siç ndodhi për 11 vjet

shen-naum2-696x466

Ahmet Zogu a e shiti Shën Naumin? Truku në vendimin e gjykatës së Hagës

adriatik lapaj

Lapaj: Nuk ndihem mirë që Shqipëria 30 vite s’ka bërë asgjë për shqiptarët e Maqedonisë

INFO

NA NDIQ