Osmani: Drejtësia për masakrën e Dubravës do të jetë triumf i së vërtetës

INA
INA

22 Maj, 2023

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka përkujtuar 24-vjetorin e masakrës së Dubravës, ku forcat serbe vranë 160 të burgosur dhe plagosi 300 tjerë.

Osmani ka theksuar se të burgosurit po mbaheshin padrejtësisht si pengje lufte.

“Afër një muaj përpara se Kosova të bëhej e lirë, makineria e pushtetit gjenocidal të Serbisë, manifestoi egërsinë ndaj të burgosurve shqiptarë në Burgun e Dubravës, me ç`rast në periudhën 19-24 maj 1999, vrau brenda burgut 160 të burgosur shqiptarë dhe plagosi 300 të tjerë.

Ata po mbaheshin në burg padrejtësisht si pengje të luftës, e në kundërshtim me të gjitha rregullat e të drejtës ndërkombëtare. Masakra e Dubravës është një nga krimet me të tmerrshme të regjimit kriminal serb gjatë vitit 1999, prandaj drejtësia për të gjitha viktimat dhe të mbijetuarit do të jetë triumf i së vërtetës”, ka theksuar ajo.

Presidentja ka shtuar tutje se, në këtë përvjetor, kujtojmë sakrificat, vuajtjet dhe mundimet e këtyre të burgosurve që kontribuuan për çështjen kombëtare, të cilët qëndruan stoikisht e nuk u thyen deri në frymën e fundit.

“Kujtim dhe nderim i përhershëm për ta, sikurse edhe angazhim i pareshtur për ndëshkimin e këtij krimi duke sjellë autorët para drejtësisë”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

escobar-lajcak

Lajçak dhe Escobar vijnë në Kosovë dhe Serbi

burim piraj

Biznesmeni Burim Piraj ‘zbulon’ skenarin që do të ndodh me veriun

kfor veri barrikada

Plani 8 pikësh për de-përshkallëzimin e situatës në veriun e Kosovës

kfori ushtria turke

KFOR-i turk pritet të vendoset në Veri të Kosovës

thaci-veseli-krasniqi-selimi

Prokuroria kërkon vazhdimin e masës së paraburgimit për Thaçin dhe Veselin

memli-krasniqi

Krasniqi-Kurtit: Je duke luajtur me zjarr, hajde shkojmë bashkë në veri

ramush haradinaj

Haradinaj: Ta shkarkojmë Qeverinë, Kurti po i sjellë pasoja të mëdha Kosovës, po e poshtëron çdo vlerë të shqiptarëve

kurti-1

Kurti: Sulmi në veri i parapërgatitur, Beogradi është autor

Arta Avdiu

Vendimet e Kurtit i përkrahin 45% diaspora, 30% të Maqedonisë…dhe vetëm 10% kosovarë

INFO

NA NDIQ