Osmani: Fillimisht sanksione ndaj Vuçiqit, pastaj dialogojmë

INA
INA

05/10/2023

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, refuzon një takim të mundshëm me homologun nga Serbia, Aleksandër Vuçiç, gjatë samitit të Komunitetit Politik Europian që po mbahet në Spanjë.

Ajo kërkoi që fillimisht t’i vendosen sanksione Serbisë për të dënuar agresionin e armatosur të 24 shtatorit.

“Ishte një sulm i urdhëruar nga udhëheqësit në Serbi. Spanja është një shtet që ka kontribuuar në paqe dhe stabilitet në të gjithë kontinentin europian. Shpresoj që ata të kuptojnë se mbështetja ndaj një vendi agresor, gjë për të cilën ka prova të qarta që e lidhin me ngjarjen e 24 shtatorit, nuk do të ndihmojë paqen dhe stabilitetin. Prandaj shpresoj që Spanja t’u bashkohet vendeve të tjera në Europë që mendojnë njësoj për të vendosur masa kundër Serbisë për këtë akt të tmerrshëm që ka kryer, jo vetëm kundër Kosovës, por edhe ndaj paqes dhe stabilitetit në të gjithë kontinentin europian… ne nuk kemi konfirmuar takime veçmas, por jam e sigurt se do ta kemi mundësinë, pasi në këtë event shumica e diskutimeve zhvillohen kur ne jemi të gjithë në të njëjtën dhomë, kështu që shpresoj se do ta kemi mundësinë që ta diskutojmë këtë gjë. Nuk kam asnjë arsye që ta takoj atë përpara se të vendosen sanksione ndaj Vuçiçit. Fillimisht sanksione dhe më pas mund të flasim për të tjera”, tha Osmani.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia-kosoves

Kosovari erdhi për dasmën e vëllait, hodhi nga kati i 6-të i hotelit të dashurën argjentinase (FOTO)

bugajski

Bugajski zbulon planin e Moskës – ja synimi që kishin me Serbinë për Kosovën!

mesuesja e Liridones

Mësuesja e Liridonës: Nuk e harroj momentin kur Naimi me ftohtësi vendosi tre gishta në ballin e saj dhe nuk e përqafoi

vellau haxhi shala

Vëllai i Haxhi Shalës: Po thonë që e ka pengu drejtësinë, pritet që m’u ekstradu

Naim Murseli

“Burg me 5 yje”, Tomë Gashi tregon se ku po mbahet Naim Murseli – ja çfarë ‘rrezikon’ të organizojë

viza kosova heqja vizave

Kanë mbetur veç edhe pak javë nga liberalizimi i vizave për Kosovën – rregullat dhe kufizimet

Naim Murseli Liridon

Dyshohet se ia shiti armën Naim Murselit: 30 ditë paraburgim për të arrestuarin e katërt për rastin e Liridona Ademajt

granit plavaa

Sulmohet në burg vrasësi i Liridona Ademajt, ka tentuar dhe vetëvrasjen

aksident kosove

14 automjete të përfshira në aksidentin në Fushë Kosovë, ka edhe të lënduar

INFO

NA NDIQ