Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit

Picture of ina-online
ina-online

12/06/2024

Votimi në Kuvend për irograniizimin e Qeverisë nga ana e disa deputetëve të BDI- Frontit Europian, a po nxjerr në pah ndonjë marrëveshje?

Për këtë është pyetur Bujar Osmani nga BDI, i cili tha se votimi nënkupton se çfarëdo marrëveshje që ka të bëjë për të ardhmen e shtetit, dhe që kërkon pëlqim nga komuniteti i dytë më i madh – shqiptarët, duhet të kalojë edhe nëpërmjet përfaqësuesit legjitim të shqiptarëve. Ai aludon në Frontin Europian, transmeton TV21.

“Nuk do të hyj në qëndrime partiake derisa jam në këtë pozitë, pasi e përfaqësoj shtetin. Por, në çdo rast çfarëdo lloj bisedimesh që kërkojnë pëlqim nga komuniteti shqiptar, nga populli shqiptar duhet të zhvillohen nëpërmjet përfaqësuesit legjitim. Për këtë, mund të prisni edhe në ardhmen, që çfarëdo lloj bisedimesh për ardhmërinë e shtetit, të cilat do të kërkojnë pëlqim edhe nga komuniteti i dytë më i madh, duhet të kalojë nëpërmjet përfaqësuesit legjitim. Ju mund të jeni miq, simpatizues në Qeveri, në koalicion, por në emër të shqiptarëve mund të flasin vetëm ata që kanë shumicën e votave të shqiptarëve”, tha Osmani.

TË FUNDIT
16 minuta
Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut
25 minuta
Bastisje në Strumicë, ndalohet një person
26 minuta
LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët
28 minuta
Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut
32 minuta
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

ME TE LEXUARA

3 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
21 orë
Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm
2 orë
Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër
21 orë
Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë
32 minuta
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?
1 ditë
Zbardhet rasti i tentim vrasjes së kryetarit të Haraçinës, kallëzim penal ndaj një personi
20 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë

LEXO MË SHUMË

Kurti

Kurti reagon për ndalimin e ushtarit të UÇK-së në Maqedoninë e Veriut

policia

Bastisje në Strumicë, ndalohet një person

LSDM

LSDM: Të shtëna të reja në Çair, me VMRO-në rrugët janë bërë të pasigurta për qytetarët

maqedoni-bullgari-780x439-1

Shkupi shpreson te Gjykata e Strasburgut

Fatmir-Bytyqi

A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?

mexhiti mickoski

Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

florian qehaja

Arrestimi i veteranit të UÇK’së, Ambasadori Qehaja: S’ka rrezik për dorëzimin e Blerim Ramadanit në Serbi

policia kosoves

Aksident mes tri veturave në autostradën “Arbën Xhaferi”, një i vdekur

INFO

NA NDIQ