Osmani: Gjuha shqipe do të jetë zyrtare edhe në BE (Video)

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/01/2023

Ministri i Jashtëm, Bujar Osmani, thotë se Maqedonia e Veriut do të futet në Bashkimin Evropian me dy gjuhë zyrtare, maqedonishten dhe shqipen, shkruan gazeta LAJM.

“Gjuha shqipe fillimisht këtu në RMV është gjuhë zyrtare në të gjitha nivelet, nga Presidenti deri te institucionet lokale. Është në komunikim të përhershëm në dy forma të saj, gjuha maqedone dhe gjuha shqipe. Nuk ka dokument që prodhohet nga MPJ-ja dhe nuk është në dy gjuhë, edhe atë jo në dy dokumente të ndryshme por në një faqe në dy kolona. Sa i përket BE-së, futja e RMV-së me dy gjuhë zyrtare, futja e Republikës së Shqipërisë me një gjuhë zyrtare i bën këto gjuhë, gjuhë zyrtare të Bashkimit Evropian. Për momentin janë 25 gjuhë zyrtare të BE-së, edhe gjuha shqipe edhe gjuha maqedone do jenë gjuhë zyrtare të barabarta me të gjitha gjuhët tjera dhe secili funksionar do të mund t’i përdorë dhe aplikon në mënyrë të barabartë cilën do nga këto 27 gjuhë, me integrimin e dy shteteve tona dhe dy gjuhëve tona në përdorim të përhershëm dhe zyrtar, në komunikimin e të gjitha institucioneve të BE-së”, tha Osmani./Gazeta LAJM

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

arberesha kryeziu

Deputetja e VV-së, Hyseni: Bujar Osmani përfaqësues i “Ballkanit të Hapur”, Arben Taravari i rreshtuar përkrah Kosovës

spital-infermiere-mjeke shendetesi

Mjekët specialistë privatë në RMV nga sot në grevë të përgjithshme

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

Guterres drejtuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së: As rajoni dhe as bota s’mund të përballojnë një luftë tjetër

shkupi

Turistët nga Turqia dominojnë për turizëm në Maqedoninë e Veriut

Mickoski vmro platforma

Mickoski: Kohët kur Reçica mund të shantazhonte dhe të diktonte kushte kanë ikur

BE bruksel EU Bashkimi Evropian Unioni

EMRAT/ Ja kush janë ambasadorët dhe emisarët e rinj të BE-së në Ballkanin Perëndimor

hotel mijallkov oher

Kompania e Mijallkovit filloi me ndërtimin e një hoteli luksoz në Ohër, reagon “02 Iniciativa”

moti shiu

Ndryshime të mëdha të motit: Nga mesi i javës Maqedonia duhet të përgatitet për ulje drastike të temperaturave

nafta tregjet

Rritet çmimi i arit dhe i naftës! Si po ndikon në tregjet financiare sulmi i Iranit ndaj Izraelit

INFO

NA NDIQ