Osmani: Konflikti në Ukrainë mund të ketë ndikim në Ballkan

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

25/02/2022

MINISTRI I JASHTËM SERB AS NJË “U” PËR SITUATËN NË UKRAINË

Konflikti në Ukrainë mund të ketë ndikim politik në vendet e Ballkanit Perëndimor – “thembra e Akilit” e Evropës, vlerëson Ministri Bujar Osmani, duke bërë thirrje për kujdes dhe bashkëpunim rajonal në mënyrë që të parandalohen faktorët e dëmshëm gjeopolitikë vendas ose të huaj. Nga Kievi, për momentin i rrethuar nga forcat ruse, kërkohet mënyrë që të tërhiqen dy diplomatë nga Maqedonia e Veriut, ndërsa ndihmë për largim nga Ukraina kanë kërkuar edhe shtetas të Maqedonisë së Veriut nga lindja e vendit dhe nga Odesa.

Ministri i Jashtëm serb Nikolla Selakoviq në konferencën e përbashkët për shtyp me shefin e diplomacisë së RMV-së Bujar Osmanin në Shkup, iu shmang pyetjeve të gazetarëve, duke mos e shprehur qëndrimin e vendit të tij për invazionin rus në Ukrainë.

Osmani, duke e përshkruar Ballkanin si “pikën e dobët dhe pjesën e zbuluar të BE-së” shefi i diplomacisë Bujar Osmani, përveç pasojave ekonomike nga lufta në Ukrainë – rritja e çmimit të burimeve të energjisë, por edhe të ushqimit, nuk përjashton pasoja të mundshme politike.

BUJAR OSMANI, MINISTËR I PUNËVE TË JASHTME

“Konflikti do të ketë pasoja serioze në arkitekturën evropiane të sigurisë, në gjithë kontinentin. Më së shumti manifestohet në pikat e dobëta. Ballkani është pjesa e zbuluar e BE-së, plaga e BE-së, “thembra e Akilit”. Sigurisht që janë të mundshme implikime dhe përpjekje nga faktorët e jashtëm gjeopolitikë, por edhe faktorë rajonalë që mund ta shfrytëzojnë këtë kaos për qëllimet e tyre. Duhet të jemi shumë të kujdesshëm.”

Maqedonia e Veriut për momentin nuk është nën kërcënimin e sigurisë, gjë për të cilën më shumë ka ndihmuar anëtarësimi në NATO, thotë Osmani.

BUJAR OSMANI, MINISTËR I PUNËVE TË JASHTME

“Fakti që jemi vend anëtar i NATO-s është dallim i madh në cilësi. Edhe në qasjen në informacione që e kemi. Ne bukvalisht në kohë reale i kemi ditur të gjithë hapat e Moskës, që para dy javësh. Kjo jep mundësi të merrni vendime të mirëinformuara, të përgatiteni për të gjitha pasojat. NATO- ja është aleancë e cila kujdeset për çdo metër katror territor të vendeve të saj anëtare.”

Duke qenë se kryeqyteti i Ukarainës për momentin është i rrethuar nga forcat ushtarake ruse, në qytet ndodhen ambasadori i Maqedonisë së Veriut Krum Efremov dhe një diplomat tjetër, largimi i të cilëve planifikohet me autokolonën drejt Polonisë së bashku me 20 ambasadorë të tjerë evropianë të cilët për momentin janë në Kiev. Ndihmë për ta lëshuar vendin kanë kërkuar edhe persona në lindje të Ukrainës dhe në Odesa, të cilët deri më tani nuk u janë përgjigjur thirrjeve për ta lëshuar vendin më herët./KlanMacedonia/

TË FUNDIT
3 minuta
Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara
1 orë
BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare
3 orë
Sa para po harxhohen për dasma?!
3 orë
“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)
4 orë
Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
2 ditë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet
11 orë
Sulmohet ëmbëltorja në veriun e Kosovës, vetëm pse ministri Sveçla piu limonadë
1 ditë
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
6 orë
Dënim me burg prej 1 deri 5 vjet për të shtëna me armë zjarri
22 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup (FOTO)

LEXO MË SHUMË

Arsim sinani

Rezolutat e Ali Ahmetit janë të vonuara

ushtria shqiptare

BE ndan ndihmë 13 milionë euro për ushtrinë shqiptare

dasma

Sa para po harxhohen për dasma?!

arben taravari

“Taravari Konekt”, lansohet linja direkte (FOTO)

Komuna-e-Tetoves-5

Komuna e Tetovës shkurton orarin e parkingut zonal – Pas orës 21:00, qytetarët mund ta shfrytëzojnë parkingun pa pagesë

hakim musa besar durmishi

Hakim Suma sekretar shtetëror në Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës

Fatmir Dehari

Koalicioni i BDI-së me turqit, boshnjakët dhe romët, Dehari: Strategji e qëlluar, si asnjëherë më parë u arrit fitore e madhe

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali klinik i Tetovës me drejtor të ri (FOTO)

hkolla_klasa_derrasa_e_zeze_sindikata greve

Dy të tretat e nxënësve të ardhshëm të shkollave të mesme u regjistruan në shkollat ​​profesionale

INFO

NA NDIQ