Osmani në përurimin e bustit të Nënë Terezës në Shkup: Ia dhamë botës nënën e nënave (VIDEO)

Picture of ina-online
ina-online

11/09/2023

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka marrë pjesë në ceremoninë e përurimit të bustit të Nënës Terezë, në hapësirën e Ambasadës së vendit tonë, në Shkup.

Nëna Terezë iu ka kthyer vendit të saj të lindjes nëpërmjet një busti. Në përurimin e tij kanë qenë të pranishëm presidentët e tri vendeve, prej nga ajo ka pasur rrënjët, Maqedoninë, Kosovën e Shqipërinë.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, nga Ambasada e Kosovës në Shkup, tha se nga ky qytet, ku lindi humanistja me famë botërore, nisi qëllimin që arriti të marrë zemrat e miliona njerëzve.

“Zemërgjerësia e saj ka kaluar fetë, kombet dhe statuset. Ky bust është simbol kujtese, jo veç i jetës së saj, por edhe vlerave që mbrojti, mirësisë, përulësisë që kishte. Ajo po kthehet e skalitur në Shkupin e saj, ndërkaq ne duhet të jemi krenar që botës ia dhamë nënë e nënave”, tha Osmani.

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, tha se jeta e saj ka qenë e mbushur me përkushtim dhe dhembshuri.

“7 vjet më parë ajo u nderua nga Papa Françesku, por për ne mbetet nëna Terezë, nëna që i doli shpresë njerëzve në dëshpërim. Duhet që me përulësi e mirënjohje ta ruajmë trashëgiminë e vlerave të larta morale e që të jemi pranë njerëzve”, tha Begaj.

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, tha se ajo është një nga personalitetet më të rëndësishme dhe më të çmuara të shekullit 20.

“Për ne, bashkëqytetarët e saj, ajo mbetet shkupjania, Gonxhe Bojaxhiu, pikërisht në qytetin e lindjes, ku i kaloi 18 vjetët e para të jetës, të cilën 4 herë më vonë e ka vizituar. Ajo ishte modeste, e përkulur, koshiente për kapacitetet tona si individ të kufizuara”, u shpreh i pari i Maqedonisë.

TË FUNDIT
15 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
1 ditë
Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës
1 ditë
Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t'ia dalin
1 ditë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit
1 ditë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

ME TE LEXUARA

1 ditë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes
1 ditë
Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s
1 ditë
Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia
1 ditë
Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

LEXO MË SHUMË

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

xhulijan smith

Ambasadorja amerikane në NATO, Smith flet për Maqedoninë e Veriut dhe sfidat e NATO-s

shaqir-fetahu

Kreu i BFI-së uron myslimanët për Kurban Bajramin: T’i kthehemi shpirtit, moralit e familjes

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

orhan murtezi

Orhan Murtezani ministër për Integrime?

INFO

NA NDIQ