Osmani: Nevojiten vendime më të guximshme nga BE-ja ndaj rajonit menjëherë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/04/2023

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani sot në Romë mori pjesë në takimin ministror për Ballkanin Perëndimor me ftesë të zëvendëskryetarit të Qeverisë dhe ministrit për Punë të Jashtme dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar të Italisë, Antonio Tajani.

Siç theksohet në MPJ, në fjalimin në seancën e parë të takimit ministror “Procesi i integrimit evropian i Ballkanin Perëndimor: Rruga përpara”, Osmani iu referua domosdoshmërisë së vendosjes së një rruge të qartë për zgjerimet e ardhshme me vendet e rajonit, duke theksuar se ky është një interes thelbësor i sigurisë për Bashkimin Evropian.

Njëherësh nënvizoi se krahas qëllimit përfundimtar për anëtarësim të plotë, nevojiten masa të përkohshme vizionare, por reale për përmirësimin e zhvillimit demokratik, për rritjen e mundësive ekonomike dhe inkurajimin e pajtimit në Ballkanin Perëndimor.

“Rrethanat e ndryshuara gjeostrategjike kërkojnë ndryshim dhe përshtatje të qasjes. Ndonëse është e vërtetë se kohët e fundit ka pasur theks të shtuar mbi rëndësinë e zgjerimit, gjë për të cilën jemi mirënjohës, të gjithë jemi të pajtimit se kjo nuk është e mjaftueshme. 20 vjet pas Samitit në Selanik, BE-së urgjentisht i nevojitet vizion afatmesëm për rajonin tonë në kuadër të Unionit”, theksoi Osmani.

Në sesionin e dytë “BE-Ballkani Perëndimor: Forcimi i bashkëpunimit tonë”, Osmani e theksoi nevojën për zvogëlimin e hendekut ndërmjet vendeve të rajonit dhe vendeve anëtare të BE-së në aspektin ekonomik.

“I vlerësojmë përpjekjet e fundit të Italisë që të rrisë vetëdijen për sfidat dhe nevojat socio-ekonomike të rajonit të Ballkanit Perëndimor, si dhe përpjekjet e Komisionit Evropian në kuadër të Planit Ekonomik të Investimeve dhe Paketës së BE-së për mbështetje në fushën e energjetikës për Ballkanin Perëndimor. Ajo që na nevojitet në të ardhmen e afërt janë vendime më të guximshme ndaj rajonit për shkak të interesit të ndërsjellë. Një rajon i mbetur në rënie ekonomike dhe status- kuo rrezikon të bëhet pjesë e ndjeshme për vetë Unionin në këto kohëra të pasigurta të arkitekturës së rrënuar të sigurisë së Kontinentit Evropian”, ka thënë ai.

Takimin ministror për Ballkanin Perëndimor e hapi nënkryetari i Qeverisë dhe ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Italisë, Antonio Tajani ku përveç ministrit Osmani, mbajtën fjalim edhe kryeministri dhe ministri aktual i Punëve të Jashtme të Malit të Zi, ministrat e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, Bosnje e Hercegovinës, Kosovës, Serbisë si dhe ai i Suedisë në cilësinë e kryesuesit të BE-së.

TË FUNDIT
29 minuta
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
40 minuta
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
1 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
1 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...
2 orë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

2 ditë
Arrestimi i veteranit të UÇK’së, Ambasadori Qehaja: S’ka rrezik për dorëzimin e Blerim Ramadanit në Serbi
1 ditë
“Më e lehtë me miqtë”- Vuçiç ndan foton me Ramën dhe Orban nga samiti në Britani
4 orë
EVN: Është riparuar defekti me rrymën elektrike pas motit të ligë në Shkup
1 ditë
A do të vazhdojë Fatmir Bytyqi të jetë pjesë e LSDM-së?
21 orë
VLEN emëron pesë profesorë universitarë për zv/ministra (FOTO)
1 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
1 ditë
https://tv21.tv/vlen-i-pergjigjet-frontit-europian-shaqiri-koalicioni-europian-asnjehere-nuk-kane-qene-te-interesuar-per-ish-ushtaret-e-uck-se/
7 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

IMG_4516

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

IMG_4512

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

vjosa-osmani

Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

liqeni

Është nxjerr trupi i 43-vjeçarit i cili u mbyt në Liqenin e Dojranit

INFO

NA NDIQ