Osmani nga Uzbekistani nis vizitën e tij në Azinë Qendrore si Kryesues i OSBE-së

Picture of INA
INA

07/08/2023

Kryesuesi i OSBE-së dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, nga nesër e fillon vizitën në Azinë Qendrore. Në kuadër të kryesimit të Maqedonisë së Veriut me OSBE-në, pjesë e agjendës së Kryesuesit është edhe vizita në Uzbekistan dhe Kazakistan, njoftojnë nga MPJ.

Osmani, thuhet në njoftim, vizitën në Azinë Qendrore do ta nisë nga Tashkenti i Uzbekistanit, ku do të takohet me kreun e shtetit. Është planifikuar takim me Presidentin, Shavkat Mirziyoyev. Ndërkaq përveç takimit me Ministrin e Punëve të Jashtme të Uzbekistanit, Bakhtior Saidov do të vijojë konferencë e përbashkët për media. Në Tashkent, Osmani do të takohet edhe me përfaqësues të Zyrës së Koordinatorit të Projektit të OSBE-së në Uzbekistan.

“Sipas programit, në Tashkent Osmani do të ketë takim me Tanzila Narbaeva, e cila kryeson Senatin e Uzbekistanit, si dhe me përfaqësues të shoqërisë civile.

Nga Uzbekistani, Osmani do të udhëtojë për në Kazakistan, ku do të ketë edhe takime me zyrtarë shtetërorë, si dhe do të vizitojë Zyrën e Programit të OSBE-së në Astana për t’i parë nga afër aktivitetet dhe projektet që OSBE-ja po i realizon në Kazakistan.

Osmani do të takohet me Presidentin e Kazakistanit, Kassym-Jomart Tokayev, ndërsa me Zëvendëskryeministrin dhe Ministrin e Punëve të Jashtme të Kazakistanit, Murat Nurtleu, do të mbajnë konferencë të përbashkët për media. Në Astana, Osmani do të takohet edhe me përfaqësues të organizatave të shoqërisë civile”, njoftojnë nga MPJ.

Nga atje shtojnë se rajoni i Azisë Qendrore përfaqëson një nga prioritetet në punën e OSBE-së, e cila përballet me sfida të vazhdueshme, tashmë të përforcuara nga ndikimi i agresionit ushtarak të Federatës Ruse ndaj Ukrainës, si dhe situata në Afganistan.

TË FUNDIT
2 orë
Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)
11 orë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë
16 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
18 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
20 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

ME TE LEXUARA

20 orë
“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani
1 ditë
Orhan Murtezani ministër për Integrime?
18 orë
Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)
1 ditë
Zero roaming me BE-në deri më 2027
16 orë
Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
11 orë
FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

LEXO MË SHUMË

shqiptaret plisa tifozet kuq e zi

Ky flamur ka çartur mediumin serb, kjo ndodhi në ndeshjen Itali – Shqipëri, mbi 50 mijë shqiptarë (FOTO)

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

alternativa

Alternativa vendosi për emrat e ministrit dhe zëvendësministrave, ja kush janë? (FOTO)

besmir limani

Strugani i famshëm me shqiponjën në fytyrë ndezë atmosferën në Dortmund (FOTO)

edi rama

“Kur të thotë gjermani aty hahet më mirë” – Rama befasohet nga restoranti i shqiptarëve në Gjermani

buka

Shtrenjtimi i bukës, qytetarët: po na shtrenjtojnë edhe kafshatën e bukës

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Studentët kërkojnë që racioni ditor të jetë 200 denarë, sepse nuk mund t’ia dalin

gruevski jankullovska

Përplasje mes Gruevskit dhe Jankullovskës, dyshja e dikurshme famoze e pushtetit

gruevskii

Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

INFO

NA NDIQ