Osmani: Një qeveri me shqiptarë jolegjitim dhe një qeveri pa shqiptarë, është i njëjti koncept

Picture of INA
INA

17/05/2024

BDI mblidhet vazhdimisht, emocionet e popullit shqiptar tashmë janë ndezur dhe ne po mundohemi më shumë të menaxhojmë dhe kontrollojmë, sepse ka njerëz që tashmë e ndjejnë se vota e tyre ishte e pavlefshme. Kështu e ka përshkruar situatën pas zgjedhjeve të 8 majit nënkryetari i BDI-së, Bujar Osmani, pasi partia fituese VMRO-DPMNE ka nisur bisedimet për përbërjen e qeverisë së ardhshme me koalicionin VLEN, përcjell TV21. Osmani thotë se Fronti Evropian përfaqëson vullnetin e shumicës së shqiptarëve dhe jo VLEN, koalicion që fitoi më pak vota.

“Cili është kriteri për përcaktimin e relevancës?” Kush e përcakton çfarë është pak e çfarë shumë, nëse jo pakica dhe shumica?”, pyet Osmani.

Ai përdori edhe një krahasim.

“Një qeveri me shqiptarë jo legjitim dhe një qeveri pa shqiptarë është i njëjti koncept. Po ju them – Millosheviqi e ka bërë në Kosovë. Rahman Morinën e bëri president të Kosovës, shqiptarët i thanë – kush është ky?”, tha Osmani në Kanal 5.

TË FUNDIT
23 minuta
Meta uron Mickoskin: Suksese! Besimplotë se do të jeni shembull frymëzimi
40 minuta
Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa
2 orë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
2 orë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
3 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

ME TE LEXUARA

23 orë
Taravari para votimit të Qeverisë: Këto janë zotimet tona!
13 orë
Xhaferi të hënën i'a dorëzon mandatin Mickoskit
23 minuta
Meta uron Mickoskin: Suksese! Besimplotë se do të jeni shembull frymëzimi
21 orë
Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)
12 orë
Bekim Qoku: Dhe ja, më në fund, Erdhi dita, Ali opozita
21 orë
Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare
5 orë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë, pasdite në disa pjesë të luginave paraqitje e mundshme e shiut të rrëmbyeshëm, bubullimave dhe erës së fuqishme
21 orë
Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)

LEXO MË SHUMË

mickoski ilir meta

Meta uron Mickoskin: Suksese! Besimplotë se do të jeni shembull frymëzimi

mimoza

Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa

isuf kadriu

Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu

timco mucunski

Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së

bresher

QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

talat xhaferi

Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit

arben taravari

Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit

varhelyi

Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

INFO

NA NDIQ