Osmani: Nuk duhet të krijohen konspiracione nga takimi në Tiranë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/01/2023

Takimi i nesërm me Kryeministrin Edi Rama në Tiranë, i liderëve të partive politike shqiptare në RMV, mendoj se do të jetë një takim për vitin e ri, me qëllim të këmbimit të mendimeve për aktualitetet në rajon, pritjet dhe për bashkëpunim më të mirë gjatë vitit. Kështu tha sot, Ministri i Jashtëm, Bujar Osmani, në konferencën për shtyp pas takimit me Ambasadorët e SHBA-së dhe Kartës së Adriatikut.

Sipas Osmanit, në këtë takim nuk ka një agjendë të paraparë për bisedime.

“Gjendemi në vitin ku ka luftë në kontinentin tonë, ka shumë sfida por edhe aspirata të përbashkëta të dy vendeve për vazhdimin e engociatave për anëtarësim në BE”, tha Osmani.

Ministri Osmani vlerëson se nuk duhet të krijohet ndonjë konspiracion lidhur me këto takime. Sipas tij, Kryeministri shqiptar Edi Rama është mik i dëshmuar i RMV-së.

“Të gjitha takimet ku bisedohet, shkëmbehen ide, informata, janë qëndrime për mirëqenien e vendit tonë, por edhe të tjerëve. Edi Rama këtë e dëshmoi gjatë këtyre muajve me negociatat me Bullgarinë, kur në llogari të interesave të Shqipërisë, ekspozohej duke i potencuar interesat e RMV-së në këtë pjesë”, tha Osmani.

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka thirrur ditën e martë në Tiranë, në një darkë informale e cila pritet të zhvillohet në vilën 30, përfaqësuesit e të gjitha partive shqiptare në Maqedoninë e Veriut.

Të 4 krerët e partive politike shqiptare e kanë konfirmuar praninë e tyre, megjithatë ende nuk dihet sesi do të organizohet ky takim./KlanMacedonia

TË FUNDIT
31 minuta
Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së
1 orë
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
1 orë
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
1 orë
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer
2 orë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

ME TE LEXUARA

20 orë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
14 orë
Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë
1 ditë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
20 orë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
13 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
1 ditë
Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel
19 orë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
12 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar
1 ditë
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër

LEXO MË SHUMË

thaci-veseli-krasniqi-selimi

Vazhdon procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të UÇK-së

keshilli-gjyqesos-

Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij

zgjedhjet-maqedoni

Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

mexhiti izet

Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

INFO

NA NDIQ