Pse partitë maqedonase nuk duan që Bujar Osmani të jetë kryediplomat? Përgjigjet ministri

ina-online
ina-online

5 Gusht, 2023

Ministri i jashtëm, Bujar Osmani i është përgjigjur pyetjes se pse partitë maqedonase nuk duan që Bujar Osmani të jetë kryediplomat?

“Frikë nga barazia. Situatë ku barazia shihet si privilegj e jo si e drejtë e çdo qytetari dhe çdo komuniteti. Mendoj që jemi në një periudhë tranzicioni ku njerëzit dalëngadalë do ta kuptojnë realitetin e ri në të cilin gjendet shteti. Nuk pranojnë shqiptarët asgjë më pak se barazi e plotë në mes komuniteteve këtu. Kështu që, e drejtë e çdo shqiptari është të jetë president, kryeministër, ministër i jashtëm, … ose çfarëdo pozicioni tjetër. Asgjë më pak e asgjë më shumë se komunitetet tjera. Janë inercione. Frikë nga humbja e monopolit, qoftë etnik, politik a ekonomik. Është përgjigjja e ministrit Bujar Osmani, në pyetjen gazetareske se pse është më i komentuari te partitë politike maqedonase dhe qëndrimi se nuk mund të jetë ministri i Punëve të Jashtme shqiptar.

Ministri Osmani në intervistën e tij për RTVM2 ka folur për ndryshimet kushtetuese dhe rëndësinë e momentumit historik për të mbajtur kursin pro europian.
“E ardhmja do të përcaktohet me vendimin që e marrim tash si gjeneratë. Është koha që secili të bën sakrificë. Për ne Europa është mbi të gjitha”, ka thënë mes tjerash Osmani.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ejup maqedonci

Ministri i mbrojtjes i Kosovës flet për zhvillimet e fundit në Veri të Kosovës

Screenshot_2023-09-30-23-01-22-134-edit_com.android.chrome

Paralajmërimi i ish-gjeneralit: Duhet të armatosemi dhe ne, Serbia po përgatit diçka

besnik bislimi albin kurti

Qeveria e Kosovës tregon lëvizjet e ushtrisë serbe në drejtim të kufirit të Kosovës

Screenshot_2023-09-30-18-25-37-717-edit_com.android.chrome

Komandantja Supreme pret në presidencë minstrin e Mbrojtjes dhe Gjeneralin Jashari

gjermania-780x470

Gjermania thirrje Serbisë: Reduktoje ushtrinë në kufi me Kosovën pa vonesa

Vjosa Osmani-696x421

Presidentja Osmani i çon mesazh Vuçiqit: Toger i Millosheviqit, s’do të lejojmë zhbërjen e arritjeve tona

IMG_5631

REL: Vërehet lëvizja e një kolone ushtarake në jug të Serbisë (FOTO)

pendarovski-nato

Pendarovski: Mirë që Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipëria janë anëtarë të NATO-s, që të parandalohet konfrontimi ndërmjet ushtrisë së Kosovës dhe Serbisë

michael roth

Ushtria serbe afër kufirit të Kosovës, ish-ministri gjerman: Ku dreqin është BE-ja?

INFO

NA NDIQ