Osmani për “Die Welt” thotë se janë kapur edhe harta të terroristëve- donin ta pushtonin veriun

Picture of INA
INA

06/10/2023

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka dhënë një intervistë për mediumin e njohur gjerman Die Welt ka dhënë detaje nga sulmi i 24 shtatorit në Bansjkë të veriut të Mitrovicës.

Osmani ka treguar në detaje për të gjitha ato organet e rendit në Kosovë gjetën si dëshmi, pas ikjes së terroristëve nga manastiri i Banjskës. Sipas saj, misioni i tyre ishte pushtimi i veriut të Kosovës.

Ajo thotë se Beogradi përveç me propagandë e operacione hibride, po dëshmohet se ka lejuar trajnimin e grupet terroriste në bazat ushtarake serbe.

“Serbia ka punuar gjatë për një plan ushtarak për aneksimin e veriut të Kosovës ashtu siç ndodhi me Ukrainën. Sulmuesve iu dha armatim që i takon ushtrisë serbe. Kishin uniforma ushtarake pa asnjë shenjë në të”

Ajo thotë se nga ato çka lanë ata pas si dëshmi ditën kur ikën nga vendi ky e kryen sulmin terrorist u gjetën shumë gjëra, përfshirë armatim e harta.

“Ne analizuam hartat, pamjet me dron, armët e sulmuesve dhe telefonat që ata lanë pas largimit. Nga kjo duket qartë se më 24 shtator, sulmuesit kanë dashur të krijojnë fakte në 37 lokacione njëkohësisht në një operacion hibrid për të pushtuar veriun e Kosovës”, ka thënë Osmani.

TË FUNDIT
2 orë
“Ju lutem që kohë pas kohe ta bëni këtë gjë për Kurtin”, Walker lë mesazhin e “fortë” për gazetarët në Prishtinë
2 orë
25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999
21 orë
Kurti dhe Vuçiq do të takohen në Bruksel më 26 qershor
22 orë
Spanja nis procedurat për njohjen e Kosovës
1 ditë
Serbët e shqiptarët bashkë, mbështesin hapjen e urës së Ibrit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Serbët e shqiptarët bashkë, mbështesin hapjen e urës së Ibrit
22 orë
Spanja nis procedurat për njohjen e Kosovës
21 orë
Kurti dhe Vuçiq do të takohen në Bruksel më 26 qershor
2 orë
25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999
2 orë
“Ju lutem që kohë pas kohe ta bëni këtë gjë për Kurtin”, Walker lë mesazhin e “fortë” për gazetarët në Prishtinë
1 ditë
“Policia e veriut ka qenë nën komandën e Vuçiqit”/ Eksperti zbulon detaje për veriun

LEXO MË SHUMË

william walker uoker kurti

“Ju lutem që kohë pas kohe ta bëni këtë gjë për Kurtin”, Walker lë mesazhin e “fortë” për gazetarët në Prishtinë

uck

25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999

vucic kurti

Kurti dhe Vuçiq do të takohen në Bruksel më 26 qershor

spanja

Spanja nis procedurat për njohjen e Kosovës

mitrovica-ibri

Serbët e shqiptarët bashkë, mbështesin hapjen e urës së Ibrit

veriu i kosoves policia

“Policia e veriut ka qenë nën komandën e Vuçiqit”/ Eksperti zbulon detaje për veriun

ejup maqedonci

Maqedonci, për grupin terrorist të Banjskës: Vazhdojnë të mbesin të organizuar

bardhyl mahmuti mamuti

Bardhyl Mahmuti shpallet ‘Qytetar Nderi” i Skenderajt

sharr travel

Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

INFO

NA NDIQ