Osmani: Po bëhen përpjekje logjistike që Lavrov të vjen në Shkup në samitin e OSBE-së

Picture of INA
INA

06/11/2023

Mbi 200 persona nga Ministria e Punëve të Jashtme po marrin pjesë në përgatitjen e samitit të OSBE-së në Shkup, i cili do të mbahet në fund të këtij muaji. Ministri Bujar Osmani informon se është siguruar një fluturim çarter nga Brukseli për në Shkup për ministrat që do të jenë në këshillin ministror të NATO-s, nga ku do të vijnë 20 përfaqësues zyrtarë. Janë paraqitur më shumë se 1.000 anëtarë të delegacioneve.

Osmani thotë se ministri rus i Punëve të Jashtme, Sergey Lavrov ka dërguar një letër me kërkesë për pjesëmarrje në Shkup.

“Ka disa sfida lidhur me pyetjen e tij, duke qenë se hapësira ajrore e Maqedonisë është e mbyllur për avionët rusë, si edhe në vendet fqinje. Këtu do të duhet të bëhen përpjekje logjistike. Sipas rregullave, të gjitha vendet pjesëmarrëse duhet të marrin pjesë në këshillin ministror, ​​por për persona të caktuar duhet të vendime shtesë. Shpresoj se të gjithë do të arrijmë të jemi në Shkup”, tha Osmani në konferencën e sotme për media.

Në pyetjen nëse nuk vjen ndonjë ministër rus në Shkup, si do të merren vendimet e OSBE-së pa qëndrimin e Rusisë, Osmani tha se Federata e Rusisë do të marrë pjesë me përfaqësuesit e saj, por duhet të gjithë të veprojmë në interesin kolektive të vendit.

Vlerësohet se për organizimin e konferencës së OSBE-së, ku do të marrin pjesë 70 ministra, Maqedonia do të ndajë 5 milionë euro.

TË FUNDIT
17 minuta
Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare
20 minuta
Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!
24 minuta
Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë
26 minuta
Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni
27 minuta
Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

ME TE LEXUARA

1 ditë
Filipçe: VMRO i poshtëron punëtorët, nuk ka rritje të pagave në asnjë sektor
5 orë
Modeli irlandez dhe belg për ndarje të territorit të Maqedonisë, Bexheti: Opinioni ka pasur dyshime edhe për kryeministrin shqiptar, por u bë
1 ditë
Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!
21 orë
Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së
29 minuta
Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi
1 ditë
Taravari: Deri në fund të vitit nuk do të ketë rritje të pagave në shëndetësi
7 orë
Stërvitjet e grupeve terroriste, Maqedonci: Shqetësuese, por jemi të përgatitur t’i përgjigjemi çdo kërcënimi
1 ditë
Çavkov del nga burgu
4 orë
Azizi: Ali Ahmeti kopjoi idenë e Rufi Osmanit!

LEXO MË SHUMË

63966BD2-B758-4ED5-9370-0599EA2B88F0

Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare

policia

Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!

stadiumi tetoves

Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

blerim bexheti

Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

arben taravari

Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

bia-serbe

Serbia arreston tre spiunë të Maqedonisë së Veriut

kredite denar

Paga mesatare në muajin maj 41.252 denarë

INFO

NA NDIQ