Osmani: Presidenti duhet të jetë busull i orientimit gjeostrategjik

Picture of INA
INA

06/04/2024

Kandidati i BDI-së për president Bujar Osmani tha se anëtarësimi i vendit në BE deri në vitin 2030 është një nga 10 premtimet e programit të tij.

Ai tha se presidenti duhet të jetë busull i orientimit gjeostrategjik, ind lidhës i narrativeve etnike dhe kreator i konsensusit shtetëror.

“Qëllimi im është që, gjëja e parë si president, të arrij konsensus nacional. Si Ministër i punëve të jashtme, kam bërë thirrje që të arrihet konsensus mbipartiak në lidhje me Bashkimin Evropian. Ne duhet të ndjekim shembullin e vendeve që ia dolën në këtë. Fatkeqësisht, ne vuajmë nga kriza të përhershme politike dhe nga pamundësia për të arritur konsensus për çështjet kryesore”, deklaroi Bujar Osmani – kandidat për president. /Alsat.mk

TË FUNDIT
2 orë
Najçevska "godet" Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe
2 orë
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
2 orë
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!
4 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
5 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ekspertët, digjitalizimi në Maqedoni është i domosdoshëm jo vetëm për anëtarësim në BE, por edhe për zhvillimin ekonomik
4 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
1 ditë
Paga mesatare për muajin mars është 40.496 denarë
1 ditë
Maqedonia e Veriut në hall për gjykatës, qytetarët me vite kërkojnë epilog për lëndët tyre
2 orë
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!
1 ditë
Policia e Maqedonisë jep detaje për arrestimin e Feros
1 ditë
Nano Ruzhin: Mandatari pa vizion të qartë
2 orë
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

LEXO MË SHUMË

gordana siljanovska davkova

Najçevska “godet” Siljanovskën: Udhëton me pasaportë Maqedonia e Veriut, shet budallallëqe

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

Maksim Dimitrievski

Formimi i Qeverisë, ZNAM kërkon më shumë ministri

moti sot

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ