Osmani prezantoi planin e deeskalimit në Kosovë

Picture of ina-online
ina-online

02/07/2023

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, prezantoi Planin për deeskalimin e situatës në veri të Kosovës, si dhe për normalizimin e mëtejshëm të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në kohën kur Republika e Maqedonisë së Veriut është kryesuese e OSBE-së.

Është një udhërrëfyes me nëntë pika. Plani, theksoi Osmani, iu është dorëzuar misioneve të OSBE-së në Prishtinë dhe Beograd, ndërsa sot në Shkup ka pasur takim me shefat e misioneve të OSBE-së në Kosovë dhe Serbi. Në periudhën e ardhshme pres të diskutoj për angazhimin e mundshëm të mëtejshëm të OSBE-së me Beogradin dhe Prishtinën, si dhe me të gjithë partnerët dhe aleatët tanë të tjerë, mbi të gjitha me BE-në, e cila lehtëson dialogun, por edhe me aleatët dhe NATO, të cilët përmes KFOR-it janë prezent në terren, tha Osmani.

“Kosova duhet të tërheqë forcat speciale, Serbia të ulë gatishmërinë luftarake. Policise se Kosovës, së bashku me KFOR-in dhe EULEX-in, duhet t’i mundësohet që të kujdesen plotësisht për rendin dhe sigurinë e shtetit. Të anulohen protestat dhe të vihen në funksion funksionet dhe shërbimet bashkiake, për funksionimin normal të jetës shoqërore dhe njëkohësisht të lejohet aksesi i punonjësve të bashkive”- deklaroi Bujar Osmani, ministër i Punëve të Jashtme.

TË FUNDIT
1 orë
Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!
2 orë
Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA
2 orë
Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”
2 orë
Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10
2 orë
Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vrasje në Debresh të Gostivarit!
1 ditë
Toshkovski: Po stabilizohet gjendja me dhënien e dokumenteve personale
11 orë
Hajni zviceran ia vodhi çantën shtetasit të Maqedonisë, por nuk i gjeti 1 mijë eurot e fshehura në libër
1 ditë
Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!
2 orë
Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10
1 ditë
Mickoski për zëvendësministrat e rinj: Të gjithëve u japim një shansë!
1 ditë
Bexheti: Të kërkosh rregullim të ri kushtetues, nuk është e rrezikshme
11 orë
Aderime të reja në ASH në Kumanovë, Taravari: Dyert janë të hapura për të gjithë

LEXO MË SHUMË

IMG_1564-scaled

Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!

sevim hoxha

Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA

ASH

Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”

452382115_1050157969799362_925654468935515164_n

Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

burg

Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

qeveria e maqedonise

Qeveria emëroi disa drejtorë

IMG_0040

Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve

Ixhet-Lutfiu-

Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

IMG_0037

Sedat Sulejmani pranoi detyrë si Zv/ministër i Kulturës dhe Turizmit

INFO

NA NDIQ