Osmani: Qytetarët që do të ndodhen jashtë vendit pas 12 shkurtit, do të mund të kthehen me fletë-udhëtimi

INA
INA

09/02/2024

Qytetarët që do të gjenden jashtë vendit pas datës 12 shkurt dhe kanë dokumente të vjetra udhëtimi, do të mund të kthehen në vend me dokument që lëshohet në zyrat diplomatike-konsullore.

Kështu njoftoi sot ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani, në takim me gazetarët. Ai tha se nuk ka vend për panik te qytetarët, duke shtuar se fluksi më i madh i kërkesave për dokumente udhëtimi është në Gjermani.“Janë edhe dy stacione të reja mobile për lëshimin e dokumenteve të udhëtimit. Numri më i madh është në Bon, ku janë lëshuar mbi 6000 dokumente udhëtimi. Pastaj në Bern, Berlin, Mynih, Venecia, Romë dhe Lubjanë”, tha Osmani.

Osmani tha se në vendet ku nuk kemi Përfaqësi diplomatike-konsullore, pra në Afrikë, janë duke punuar në e-konsullatë dhe dokumentet e udhëtimit do të dërgohen me postë.Ndryshe, më 12 shkurt skadon periudha e tranzicionit e Marrëveshjes së Prespës, gjegjësisht deri kur mund të përdoren dokumentet me emrin e vjetër të Maqedonisë së Veriut.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Pasaporta_Radhe_Prolet-780x470 (1)

Mërgimtarët “vërshojnë” sportelet e MPB-së, paguajn trefish për pasaportat

derivate nafta dizeli benzin

Nga mesnata ulen çmimet e derivateve të naftës

albin

Kurti i reagon kryeministres serbe: Vendi im quhet Republika e Kosovës, jo ‘Kosova e Metohija’

card-trump

Maqedonia e Veriut sërish në qendër të vëmendjes, këtë radhë mashtrime me “Trump kartela bankare”

kasami tetove nenshkrime

Kasami: Populli ka vendosur për NDRYSHIM! Arbeni për President! (FOTO)

borell-borel

Borrelli për Mynihun: Diskutova ndaras me Kurtin dhe Vuçiqin për depërshkallëzim, fatkeqësisht pa sukses

Boris-Trajkovski

20 vite nga vdekja e Boris Trajkovskit

Rama Zelenski

Zelensky të martën në Tiranë, merr pjesë në Samitin për Ukrainën

taravari rama kurti

Taravari zbulon bisedat me dy kryeministrat shqiptarë, Ramën e Kurtin

INFO

NA NDIQ