Osmani: Rusia dëshiron ta destabilizojë Kosovën përmes Serbisë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/02/2023

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në një intervistë për Sky News, në Konferencën e Sigurisë në Munih, ka akuzuar presidentin rus se po tenton të eksportojë konflikte në Kosovë dhe në vende të tjera, përfshirë Moldavinë dhe Gjeorgjinë.

“Ajo që ai po përpiqet të bëjë është të largojë vëmendjen e Perëndimit nga Ukraina”, tha ajo për Sky News.

“Mënyra se si ai do të mund ta bënte këtë është duke krijuar konflikte të tjera në Evropë, pavarësisht nëse po flasim për Moldavinë, Gjeorgjinë apo Ballkanin Perëndimor”, vijoi ajo.

Presidentja Osmani u shpreh se Rusia dëshiron ta destabilizojë Kosovën përmes Serbisë.

Ajo tha se Rusia po tenton që përmes metodave të përdorura në Ukrainë në vitin 2014, ta bëjë të njëjtën gjë edhe në Ballkan.

“Ata sjellin forca paraushtarake që janë të veshura me civilë brenda territorit tonë përmes rrugëve ilegale, pastaj dërgojnë armë dhe dërgojnë edhe uniforma jeshile pa shenja që të mos duket si sulm tradicional ushtarak”, tha ajo.

“Por në fakt, ata përgatitin shumë sulme hibride, që është një përzierje e asaj që bëjnë këto forca paraushtarake në veri të Kosovës”, vijoi Osmani.

Presidentja Osmani deklaroi se komuniteti ndërkombëtar nuk po bën sa duhet për ta penguar Rusinë.

TË FUNDIT
1 ditë
Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë
1 ditë
Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it
1 ditë
Lidhjet e sekretarit të ri të NATO-s, Mark Ruttes me Kosovën ndër vite
2 ditë
“Ju lutem që kohë pas kohe ta bëni këtë gjë për Kurtin”, Walker lë mesazhin e “fortë” për gazetarët në Prishtinë
2 ditë
25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

Lajcak

Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

KFOR KS

Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it

Kurti Mark Rutte

Lidhjet e sekretarit të ri të NATO-s, Mark Ruttes me Kosovën ndër vite

william walker uoker kurti

“Ju lutem që kohë pas kohe ta bëni këtë gjë për Kurtin”, Walker lë mesazhin e “fortë” për gazetarët në Prishtinë

uck

25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999

vucic kurti

Kurti dhe Vuçiq do të takohen në Bruksel më 26 qershor

spanja

Spanja nis procedurat për njohjen e Kosovës

mitrovica-ibri

Serbët e shqiptarët bashkë, mbështesin hapjen e urës së Ibrit

veriu i kosoves policia

“Policia e veriut ka qenë nën komandën e Vuçiqit”/ Eksperti zbulon detaje për veriun

INFO

NA NDIQ