Osmani-Shallenbergut: Amendamentet kushtetuese janë në fokus kryesor të Maqedonisë së Veriut

Picture of INA
INA

07/07/2023

Kryesuesi i OSBE-së dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, në margjinat e Konferencës së parë për Ndryshimet Klimatike që u mbajt sot në Vjenë, realizoi takim bilateral me Ministrin e Punëve të Jashtme të Austrisë, Alexander Schallenberg, njoftojnë nga MPJ.

Austria, thuhet në njoftimin e MPJ-së, ofron mbështetje të fuqishme dhe ka një angazhim të drejtpërdrejtë dhe konstruktiv në ballafaqimin me sfidat dhe në prioritetet e kryesimit të OSBE-së në vitin 2023, me ç’rast Osmani kërkoi ndihmën e Austrisë në trajtimin e çështjeve urgjente të rëndësishme për funksionimin e Organizatës.

Në aspektin e bashkëpunimit bilateral ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Austrisë, dy vendet kultivojnë marrëdhënie të ngushta për gati tre dekada, me përkushtim të ndërsjellë për avancimin e mëtejshëm të bashkëpunimit.

“Maqedonia e Veriut shpreh mirënjohjen e saj ndaj Austrisë për mbështetjen e fortë dhe të hapur në rrugën tonë drejt aderimit në BE dhe përpjekjet e gjithë Ballkanit Perëndimor në BE. Vendi e vlerëson mbështetjen austriake për konceptin e integrimit të përshpejtuar, duke besuar se do të kontribuojë në ruajtjen e kredibilitetit të procesit të zgjerimit”, theksoi Osmani në takimin me Schallenberg.

Osmani e njoftoi bashkëbiseduesin edhe për procesin për ndryshimet kushtetuese, i cili është në rrjedhë e sipër.

“Amendamentet kushtetuese janë në fokus kryesor të Maqedonisë së Veriut. Jemi duke punuar në sinkronizimin e këtij procesi me të gjitha palët e interesuara në vend që të përfundojë me sukses deri në dhjetor të vitit 2023”, tha Osmani.

Sa i përket zhvillimeve rajonale, shtojnë nga atje, Osmani e theksoi rolin e Maqedonisë së Veriut si nikoqir i dialogut Beograd-Prishtinë në Ohër, i cili rezultoi me një marrëveshje të rëndësishme. Ai prezantoi edhe planin 9-pikësh të ofruar, si vlerë të shtuar për deeskalimin e situatës në veri të Kosovës.

“Vazhdimi i dialogut të udhëhequr nga BE-ja është jashtëzakonisht i rëndësishëm si për OSBE-në ashtu edhe për Maqedoninë e Veriut si fqinj. OSBE-ja është e gatshme të mbështesë dhe të ndihmojë zbatimin e rekomandimeve që do të dalin nga ky proces në terren”, tha Osmani.

TË FUNDIT
1 min
Qeveria u kompletua, Kuvendi zgjodhi zëvendësministrat
3 minuta
“Pyete babin tënd! S’mund të flisni për dinjitet kombëtar”/Përplasje e ashpër mes Zejdit dhe Shaqirit në Kuvend
1 orë
Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare
1 orë
Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!
1 orë
Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Fluks i madh i makinave në Qafë Thanë
21 orë
Kallëzim penal kundër Drin Ahmetit dhe personave tjerë për keqpërdorime
1 orë
Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare
1 ditë
Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg
6 orë
Ibrahimi këshillon BDI-në: Angazhoni ekspertë edhe për luftën kundër korrupsionit!
23 orë
“Shtëpi, e ëmbla shtëpi” Vajza të reja lënë diasporën për Kosovën
4 orë
Tetovë, xhipi me targa zvicerane i'a mori jetën 67 vjeçarit me bicikletë dhe iku nga vendi i ngjarjes

LEXO MË SHUMË

Kuvendi gashi parlamenti maqedonise

Qeveria u kompletua, Kuvendi zgjodhi zëvendësministrat

rijad shaqiri

“Pyete babin tënd! S’mund të flisni për dinjitet kombëtar”/Përplasje e ashpër mes Zejdit dhe Shaqirit në Kuvend

63966BD2-B758-4ED5-9370-0599EA2B88F0

Aksion nga Dogana e Maqedonisë: Sekuestrohen fustane, motoçikleta e cigare

policia

Qeni ngordhi nga i nxehti pasi polici e harroi në veturë!

stadiumi tetoves

Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

blerim bexheti

Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni

moti shiu

Prej nesër fillon ulja e temperaturave, pritet shi i rrëmbyeshëm dhe bubullima

arben taravari

Taravari – Melsom: Thellimi i bashkëpunimit në shëndetësi

bilall kasami asim izairi

Dr. Asim Izairi bëhet pjesë e Lëvizjes BESA?!

INFO

NA NDIQ